Přesný, rychlý, a přitom levný mobilní přístroj na okamžité měření mikroplastů ve vodě vyvinuli kanadští vědci na The University of British Columbia. Během několika minut lze detekovat v nápojích neviditelné plastové částice o velikosti od 50 nanometrů do 10 mikronů.
V současnosti se Evropa a Střední Asie podílejí asi z 16 % na celosvětovém uvolňování mikroplastů do oceánů. Konkrétní podíl Evropské unie se odhaduje na 10 %, tedy asi 150 000 tun ročně. Globální roční produkce 1,5 milionu tun mikroplastů odpovídá 200 g na osobu za rok, tj. hmotnost čtyřiceti plastových sáčků. Existují však značné geografické rozdíly ve vytváření mikroplastů na osobu. Největším generátorem je Severní Amerika, pak východní Asie, Oceánie, Evropa a střední Asie.
Studie z Lékařské univerzity ve Vídni popsala, že každý týden vstoupí do zažívacího traktu každého člověka v průměru pět gramů plastových částic. To je zhruba ekvivalent hmotnosti kreditní karty. Vzhledem k důkazům o nepříznivých dopadech znečištění mikroplasty na lidský život, existuje globální politická shoda v tom, že je třeba rychle jednat kvůli riziku vstupu mikroplastů do potravinového řetězce, negativnímu vlivu na lidské zdraví a životní prostředí.
Vědci na kanadské univerzitě The Univerzity of British Columbia se svým novým přístrojem chtějí pomoci spotřebitelům v boji s mikroplasty. Okamžité výsledky rozboru pouze jedné kapky nápoje usnadní rozhodování konzumentů, zda opravdu vypít nápoj z platové lahve či plastového kelímku nebo z jiného typu obalu (sklo, porcelán, ocel apod). Hlavními požadovanými parametry bylo vyvinout takové mobilní zařízení, které je rychlé, dostupné a spolehlivé.
Výsledkem je mobilní přístroj, který spolupracuje se smartphonem nebo jiným mobilním zařízením. Je složen z malé, biologicky odbouratelné 3D tištěné krabičky obsahující bezdrátový digitální mikroskop, zelené LED světlo a excitační filtr. Pro měření plastů upravili software MATLAB s algoritmy strojového učení a zkombinovali ho se softwarem pro snímání obrazu.
„Jakmile mikroskop v krabici zachytí fluorescenční obraz, aplikace porovná plochu pixelů obrázku s počtem plastů,“ řekl spoluautor Haoming (Peter) Yang, magisterský student na fakultě pozemních a potravinářských systémů. „Odečty ukazují, zda jsou plasty přítomny a v jakém množství. Každý test stojí pouze 1,5 centu.“
Vědci se v další fázi zaměří na komercializaci nového přístroje, aby byl brzy k dispozici všem spotřebitelům, které opravdu zajímá lidské zdraví, ale i ochrana životního prostředí.
Jak detektor mikroplastů vypadá a pracuje? Podívejte se na toto video.
Comments are closed.