Téměř 53 % environmentálních tvrzení je nejasných a 40 % nepodložených. Tyto výsledky analýzy Evropské komise urychlily přípravu nových legislativních opatření pro eliminaci greenwashing, která byla představena v minulém týdnu.
Absence společných pravidel pro společnosti uvádějící dobrovolná ekologická tvrzení vede ke greenwashing. Tato skutečnost znevýhodňuje reálné udržitelné společnosti a vytváří nerovné podmínky na evropském trhu. Po přijetí nových legislativních podmínek uvedených ve Směrnici o zelených tvrzeních (Green Claims Directive) budou mít spotřebitelé větší přehled o prodávaných výrobcích či službách s proklamovanou environmentální přidanou hodnotou a zelená tvrzení tak budou muset být jasně potvrzena podle zákonných pravidel. Společnosti, které opravdu vyrábí udržitelné produkty nebo poskytují služby, budou snáze pro spotřebitele rozpoznatelné, transparentní a budou lépe konkurence schopné oproti klamavým výrobcům. Díky směrnici budou existovat rovné podmínky pro uvádění environmentálních tvrzení, která budou spolehlivá, srovnatelná a ověřitelná v celé EU.
Nová pravidla budou například řešit proklamace typu: „obal vyrobený z 25 % recyklovaného plastu“, „tričko vyrobené z recyklovaných PET lahví“, „vyrobeno s minimální produkcí CO2“, „opalovací kosmetika šetrná k oceánům“ a další podobná tvrzení.
Potírání nepravdivých proklamací se nebude týkat značek EU, která mají již svá regulovaná pravidla a jasně deklarují oprávněnost tvrzení. Týká se to ekoznačky Ecolabel EU nebo označení Biopotravina.
V současné době existuje více než 230 různých ekologických značek bez jasných pravidel, které vedou k matení a nedůvěře spotřebitelů. Pro zabránění šíření těchto značek z různorodými pravidly nebudou povoleny nové veřejné systémy označování, pokud nebudou vyvinuty a schváleny na úrovni EU. Cílem je, aby ekologické značky byly spolehlivé, transparentní, nezávisle ověřené a pravidelně revidované.
Zelená tvrzení budou muset být nezávisle ověřena a potvrzena vědeckými důkazy. Tvrzení, která deklarují celkový dopad produktu nebo služby na životní prostředí nebudou povoleny, pokud nejsou výsledky hodnoceny podle pravidel EU.
Návrh směrnice, kterou bude schvalovat Rada EU a Evropský parlament, je další konkrétní legislativou z European Green Deal. Spolu s návrhem Směrnice společných pravidel na podporu oprav zboží, tvoří třetí balíček návrhů o oběhovém hospodářství. První a druhý balíček oběhového hospodářství byly předloženy v březnu a listopadu loňského roku. Jedná se o Nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků a Strategii EU pro udržitelné a oběhové textilie. Druhý balíček zahrnuje návrh Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) a návrh Nařízení EU o certifikaci pro odstraňování uhlíku.
Comments are closed.