Do švýcarského Davosu se od začátku tohoto týdne sjíždí významní podnikatelé, světoví politici, vybraní intelektuálové a novináři a diskutují o důležitých problémech, kterým čelí svět. Mezi nimi je i oběhové hospodářství.
Mezi mnoha debatami celotýdenního programu Světového ekonomického fóra (WEF) byla také diskuse na téma Konec znečištění plasty.
Podle speakerů bude bez dalších intervencí v roce 2050 až 13 % celosvětové produkce CO2 pocházet z životního cyklu plastů, a to převážně z rozvojových zemí. Na loňské konferenci o změně klimatu COP 27, bylo navrženo několik strategií pro cílenou finanční podporu vyřešení plastových odpadů cílící zejména na zmíněné rozvojové země. Investice do nových technologií se odhadují na 2 biliony dolarů ročně. Hlavním řešením, nezatěžující státní rozpočet, je partnerství soukromého a veřejného sektoru (Public Private Partnership – PPP), které se zaměřuje na efektivní financování infrastrukturních projektů.
Mezi pozitivní výsledky COP27 bylo i historické rozhodnutí zřídit fond ztrát a škod pro rozvojové země. Podle OECD poskytly v roce 2020 rozvinuté země podporu necelých 84 miliard dolarů, i když se v Pařížské dohodě z roku 2015 zavázali minimálně ke 100 miliardám dolarů ročně.
Mezi další cíle vyspělých zemí je pomoc rozvojovým zemím s přípravou prostředí pro implementaci environmentálních strategií a legislativy v souladu s funkčními systémy rozvinutých zemích. Vzorem je například Rozšířená odpovědnost výrobce (EPR), která vytvořila nové tržní příležitosti a systém služeb, a s cílem zajistit výrobcům plnit jejich povinnosti v oblasti sběru, třídění a recyklace obalových odpadů. Jednou z prvních rozvojových zemí zodpovědně přistupující ke globální environmentální strategii je Indie, která od poloviny loňského roku zavedla zákaz jednorázových plastů, obdobu evropského zákona Single Use Plastics (SUP), který u nás platí necelé 4 měsíce.
Tip – další zajímavá online diskuse na téma Uvedení cirkularity do života. Proběhne ve středu 18.1.2023 od 15:00 hodin a sledovat ji můžete v daný čas nebo pak v záznamu.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.