V EU by mělo být podle nového nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) povinně zavedeno zálohování plastových lahví a hliníkových plechovek. Dobře třídící země, kam patří i Česko, mohou zažádat o výjimku z této povinnosti. Podle evropských asociací není ale povinné zálohování řešením pro snížení produkce plastů, protože neřeší skutečný problém.
Podle nevládní organizace Zero Waste France není systém povinného zálohování zázračným řešením. „Tento systém může jistě pomoci zlepšit čísla recyklace, ale nezaměřuje se na cíl, který potřebujeme mít: drastické snížení výroby plastů“, říká Manon Richert, manažerka komunikace. „Samo o sobě je to jen další způsob, jak třídit obaly… nezmění to nic, co se stane s plastovými lahvemi,“ dodává Richert.
S plastovými nápojovými lahvemi je po sběru zacházeno úplně stejně, ať jsou ze zálohového nebo z tradičního systému žlutých popelnic. Jsou rozdrceny, zbaveny kontaminace a roztaveny na regranulát pro výrobu dalších plastových lahví nebo textilií.
„Tyto procesy vyžadují hodně vody a energie a vytvářejí mikroplasty,“ říká Richert.
Organizace Zero Waste France, která je součástí vlivné evropské asociace Zero Waste Europe, upozorňuje na negativní efekt, kdy systém povinných záloh může vést k povzbuzení spotřebitele k dalšímu nákupu plastových lahví. To je pravý opak cíle EU, a to jak podle PPWR, tak podle již platné směrnice o zákazu jednorázových plastů (SUP).
„Po celá léta jsme byli živeni diskursem, který představuje třídění a recyklaci odpadu jako snadné zelené gesto, a šířili jsme myšlenku, že nákup plastů není tak špatný, když je recyklujeme. A teď přidáme finanční pobídku. To by mohlo mít zvrácený účinek zvýšení spotřeby plastových lahví,“ komentuje Richert.
Příkladem je Německo, kde po zavedení povinného zálohování tvoří nyní plastové lahve 71 % trhu ve srovnání s původními 40-ti procenty.
Povinné zálohování je ve Francii dlouhodobě rezonující téma, tak jako v České republice.
Na rozdíl od Francie, která již oznámila, že povinné zálohování zavádět nebude, připravilo české Ministerstvo životního prostředí návrh zákona o povinném zálohování. Francie velmi dobře pochopila výhrady svých municipalit, že paralelní zálohový systém sběru silně poškodí stávající rozvinutým systém nakládání s odpady a s ním spojené dlouhodobé investice.
MŽP, i přes negativní postoj jak municipalit, tak většiny institucí v meziresortním připomínkovém řízení, samo stále prosazuje povinné zálohování bez reflexe na kritické výtky širokého průmyslu ČR včetně ministerstev.
Kompromisním řešením pro všechny strany ale může být digitální systém povinného zálohování (DDRS). PET lahve nyní sbíráme již z 82 %, od roku 2029 to má být 90 %. Pro výjimku ze zálohování podle PPWR je nutné sbírat od roku 2026 alespoň 80 % PET, a také 80 % plechovek. PET lahve bychom tedy splňovali, pro plechovky, kterých nyní sbíráme okolo 50 %, lze využít právě DDRS. Tento systém je efektivní řešení, které zajistí vyšší sběr obalů bez vysokých nákladů, oproti zastaralému systému povinných záloh. S DDRS je současně zachován stávající komfortní systém sběru obalových obalů prostřednictvím barevných popelnic ve městech a obcích. Pro občana se také nic výrazně nezmění. V systému DDRS nemusí hlavně řešit, jak sám nákladně převážet nepoškozené prázdné obalové odpady kilometry daleko od svého bydliště pro získání vratné zálohy zpět.
Comments are closed.