Plastové talíře, vatové tyčinky, tyčky k balónkům, polystyrenové kelímky a další budou brzy minulostí. Jejich zákaz bude v následujících měsících konečně projednán a schválen českými zákonodárci. Dle evropské směrnice měl zákaz vstoupit v platnost již v polovině loňského roku. V přechodném období, do července letošního roku, je ještě povolen doprodej zásob těchto plastů.
Součástí nového Zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí (Single Use Plastics), jsou ale další novinky a změny.
Zde je stručný přehled
- Nápojové plastové a kompozitní nádoby do obsahu 3 litry musí mít od července 2024 přichycené víčko nebo uzávěr k nádobě, a to po dobu fáze určené k použití výrobku.
- Do roku 2025 je nutné zajistit 77 % oddělený sběr plastových nápojových lahví, od roku 2029 je cíl minimálně 90 %. Zde nehovoříme pouze o nápojových lahvích z PET, ale také o HDPE, HDPP, LDPE a dalších plastových materiálech a tyto lahve jsou používány na všechny druhy nápojů k přímé spotřebě, tzn. voda, pivo, víno, šťávy a nektary, mléko a další.
- Nové PET lahve musí od roku 2025 obsahovat minimálně 25 % recyklovaného PET. Od roku 2030 musí mít všechny plastové nápojové lahve (ne pouze PET) minimálně 30 % recyklovaného plastu.
- S účinností nové legislativy musí být některé jednorázové plastové výrobky povinně označeny symboly, které informují spotřebitele o přítomnosti plastu ve výrobku, a také jak s ním po použití nakládat. Nová označení budou mít hygienické vložky, tampóny a jejich aplikátory, vlhčené ubrousky. Dále tabákové výrobky s filtry, filtry pro tabákové výrobky a nápojové kelímky. Samozřejmě pokud je například vlhčený ubrousek vyroben z viskózy nebo lyocelu (regenerované celulózy) a neobsahuje polyester, je z této povinnosti zákona vyloučen.
- „Znečišťovatel platí“. Výrobci vybraných plastových výrobků budou muset dodržovat nové povinnosti rozšířené odpovědnosti výrobců (EPR). Výrobci je budou plnit prostřednictvím kolektivního systému. Znamená to, že výrobci budou hradit náklady na osvětová opatření, na úklid odpadků vzniklých z uvedených výrobků a další. Jedná se o nádoby na potraviny, sáčky a obaly na potraviny k okamžité spotřebě, nádoby na nápoje do 3 l, nápojové kelímky, lehké plastové tašky a sáčky, vlhčené ubrousky, plastové úchytky balónků, tabákové výrobky s filtry a filtry pro tabákové výrobky.
- Další novinkou je zákaz jednorázových plastových výrobků z oxo-plastů. Výjimku mají pouze bioplasty z přírodních, chemicky neupravených polymerů.
Cílem nového zákona je předcházet dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, omezovat odpad z těchto výrobků a podporovat přechod k oběhovému hospodářství.
Nové zákonné povinnosti vycházející z EU směrnice Single Use Plastics jsou jen částí celoevropské Strategie pro plasty.
Dalšími kroky této strategie je zvýšení ziskovosti recyklace pro podniky. Bude podporován vznik nových třídících a recyklačních zařízení pro zvýšenou poptávku po recyklovaných plastových materiálech. Zvýší se také podpora inovací, v jejímž rámci bude poskytnuto další financování na rozvoj vyspělejších a recyklovatelnějších plastových materiálů a účinnější recyklační procesy.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.