Strategie Evropské unie Green Deal a další připravované legislativní normy z pera Evropské komise, které se týkají obalů či odpadů, jsou důležité změny, které budou postupně realizovány v praxi.
Česká asociace oběhového hospodářství (ČAOBH) iniciovala vznik skupiny odborníků Iniciativa21, která považuje za důležité tyto významné legislativní normy komentovat z pozice subjektů, na které budou mít tyto změny pozitivní či negativní dopad v průběhu celého řetězce životního cyklu výrobků a služeb.
Iniciativu21 tvoří zástupci výrobců potravin, drogerie a kosmetiky, mezi než patří například Nestle, Danone, Procter&Gamble, Olma. Problematiku sběru a zpracování obalového odpadu zastupuje společnost EKO-KOM. Skupinu doplňují také zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Asociace českého tradičního obchodu a Státního zdravotního ústavu.
Které legislativní změny či nové strategie můžeme očekávat?
Velmi důležitou legislativní úpravou je transpozice směrnice EU o jednorázových plastech Single Use Plastic. Tato transpozice do českého práva měla být dokončena do 3. července letošního roku. Nyní čeká projednání tohoto Zákona o omezení dopadů plastových výrobků na životní prostředí již nové složení Poslanecké sněmovny.
Ministerstvo životního prostředí připravuje aktualizaci národního Plánu odpadového hospodářství, který představuje základní strategický dokument a vizi pro odpadové hospodářství do roku 2035 a týká se i obalových odpadů. Schválení této aktualizace Vládou ČR se předpokládá na počátku příštího roku.
Významný je také Strategický rámec cirkulární ekonomiky ČR 2040 – Cirkulární Česko 2040, na kterém Ministerstvo životního prostředí pracuje. Strategie se zaměřuje u desíti prioritních oblastí na fáze návrhu a výroby produktů. Klade důraz na předcházení odpadů a preferuje inovace a digitalizace v celém výrobním řetězci a v nakládání s odpady. Schválení Vládou se očekává na konci letošního roku.
Evropská komise plánuje v průběhu dvou měsíců zveřejnit novou revizi směrnice o obalech, která již byla transponována do české legislativy a je v platnosti od ledna letošního roku.
Návrh nových úprav směrnice se zaměřuje hlavně na plnou recyklovatelnost obalů v roce 2030, povinný recyklovaný obsah v obalech, prevenci vzniků odpadů z obalů a opětovné využití obalů.
Zdroj: freepik.com