Ekoplasty vyvolávají někdy mylný dojem, že jsou plně neškodné pro člověka i životní prostředí. Bohužel i tyto zelenější polymery jsou škodlivé, pokud nedojde k jejich úplné degradaci za pomoci mikroorganismů. Jak dlouho se bude plast rozkládat záleží na světle, vlhkosti, teplotě a dalších parametrech daného prostředí.
S jakými druhy ekopolymerů se můžeme setkat?
S plasty, které jsou vyrobené jen částečně z organických materiálů. Jsou to bio polyethylen (PE) a bio polypropylen (PP), a jsou identické s plasty na fosilní bázi.
Další jsou biologicky rozložitelné plasty a rozkládají se za pomoci bakterií, hub nebo řas. Polymery jsou čistě organického původu, ale jsou neškodné až po jejich úplné degradaci. Podle druhu materiálu trvá rozklad několik týdnů až měsíců.
Třetím druhem ekopolymerů jsou kompostovatelné plasty. Rozkládají se řízeným aerobním procesem. Pro správné kompostování je nutná vyšší teplota, vlhkost a přítomnost kyslíku. Tyto podmínky jsou správně regulovány při větším, průmyslovém kompostování. Při domácím kompostování jsou teplota a vlhkost zpravidla nižší a rozklad je pak pomalejší.
Biopolymery nejsou ale bezchybnou ekologickou variantou obalu.
Bohužel některé ekoplasty mají problém se rozložit i při vhodných podmínkách, protože obsahují aditiva fosilního původu. Některé obaly z biopolymeru jsou vizuálně téměř identické s klasickými fosilními polymery. Pokud se v třídících nádobách smíchají s ostatními plasty, vzniká problém při recyklaci, protože biopolymer má jiné materiálové vlastnosti a reaguje na recyklaci odlišně než tradiční fosilní polymer a k němu přizpůsobená recyklační zařízení.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.