O komunální odpad, který jako občané produkujeme, se zpravidla postará obec nebo město, ve kterém žijeme. Jaká je role měst a obcí v životním cyklu obalu a také v celém odpadovém hospodářství?
Obce provozují v rámci svých běžných činností také systém nakládání s komunálním odpadem. Jedná se o shromažďování, sběr, svoz, přepravu, třídění, využívání a odstraňování odpadů. Obec je podle Zákona o odpadech původcem odpadu, a to od okamžiku, kdy osoba odloží odpad na místo určené obcí k tomuto účelu.
Povinností obce je přebrat veškerý komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti občanů, kteří jsou nepodnikajícími fyzickými osobami.
Další povinností obce nebo města je odpady sbírat odděleně a zajišťovat i tříděný sběr využitelných složek komunálního odpadu. Podle vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady obce zajišťují místa pro oddělené soustřeďování odpadů papíru, plastů, skla, kovů, biologického odpadu, jedlých olejů a tuků. Od 1. ledna 2025 pak také textilu.
K zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů se může obec zapojit do systému EKO-KOM. V rámci této spolupráce dostávají obce a města zpětnou odměnu, účastní se rozvojových projektů nebo využívají odborné poradenství.
Třídící cíle obce
Novela zákona o odpadech stanovuje obcím od loňského ledna 2021, aby soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu tvořily od roku 2025 minimálně 60 % z celkového množství komunálního odpadu. Od roku 2030 se limit zvyšuje na alespoň 65 % a od roku 2035 na 70 % a více.
Obce a města musejí tedy nastavit systém tak, aby ve spolupráci se svozovými společnostmi povinné závazky splnili. Současně musí pracovat i na snižování celkové produkce směsného komunálního odpadu. Akční plán EU pro oběhové hospodářství stanovuje další cíl, a to snížení směsného komunálního odpadu o 50 % do roku 2030.
Pro co nejefektivnější fungování odpadového hospodářství v obcích a městech je vybírán místní poplatek za komunální odpad nebo je za něj stanovena smluvní úhrada. Tato částka však nepokrývá veškeré náklady spojené s odpadovým hospodářstvím obce. Je důležité do systému poplatků zapojit také živnostníky, kteří jsou rovněž původci odpadu a neřeší si odpadové povinnosti prokazatelně sami svou cestou.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.