V rámci Zelené dohody pro Evropu představila v roce 2020 Evropská komise (EK) nový Akční plán oběhového hospodářství. Ten zahrnuje návrhy na udržitelnější design výrobků, snižování odpadu a posílení postavení občanů (například v rámci takzvaného „práva na opravu„). Soustředí se i na odvětví jako je elektronika, informační a komunikační technologie, plasty, textil nebo stavebnictví.
V březnu letošního roku vydala EK první balíček opatření k rychlejšímu přechodu na oběhové hospodářství jako součást Akčního plánu oběhového hospodářství. Návrhy zahrnují posílení postavení spotřebitelů v souvislosti se zelenou transformací, podporu udržitelných výrobků, přezkum nařízení o stavebních výrobcích a také strategii pro udržitelné textilní výrobky.
Poslední zmíněná strategie je z pohledu oběhového hospodářství jedna z nejdůležitějších.
Odhaduje se, že módní průmyslu (textilie, obuv) odpovídá za 10 % celosvětových emisí uhlíku. To je více než mezinárodní letecká a námořní doprava. Další emise vznikají při výrobě domácích a průmyslových textilií.
Průměrná spotřeba textilu v EU se pohybují v rozmezí 9 – 27 kg textilu/osoba/rok. V roce 2017 evropské domácnosti spotřebovaly okolo 13 miliónů tun textilních produktů (oblečení, obuv, domácí textil). Syntetická vlákna, jako polyester a nylon, tvořila více než polovinu všeho oblečení a 70 % domácího textilu. Produkce syntetických vláken v EU dosáhla v roce 2018 úrovně 2,24 miliónů tun.
Zvyšující se spotřeba oděvů je způsobená rostoucí životní úrovní obyvatel. Lidé si oblíbili tzv. rychlou módu, kdy nakupují často a ve velkém množství levnější oděvy s krátkou životností. Životní cyklus těchto produktů je maximálně jeden rok.
Spotřebitelé v EU ročně vyhodí okolo 5 miliónů tun textilu (tj. zhruba 11 kg na osobu), ovšem pouze jedna třetina textilních odpadů je sbírána odděleně, zbytek se vyhazuje do směsného odpadu. Navíc textilní průmysl EU generuje ročně více než 16 mil. tun odpadů, protože výroba je náročná na spotřebu vody a chemických látek.
V České republice vzniká každoročně až 200 tisíc tun textilního odpadu, který tvoří 4 – 6 % objemu směsného komunálního odpadu. 3 % textilií se zrecyklují a 97 % bohužel skončí na skládkách.
Od roku 2025 se situace s textilním odpadem poněkud mění. Podle novely zákona o odpadech, která je platná od ledna loňského roku, budou textilie od roku 2025 tříděny odděleně. Města a obce jsou povinny zajistit nejpozději od ledna 2025 kontejnery na tříděný sběr textilií pro jejich další zpracování.
Další pozitivní změny přináší již zmíněná Strategie EU pro udržitelné a oběhové textilní výrobky.
Do konce roku 2022 zveřejní EK konkrétní postup změn, tzv. Akční plán pro aktéry v textilním ekosystému, s cílem úspěšně dosáhnout ekologickou a digitální transformaci.
Co bude Evropská komise ve svých opatřeních závazně vyžadovat?
- Dodržování ekodesignu u konkrétních výrobků, aby textil vydržel déle a bylo možné ho jednoduše opětovně použít, opravit a recyklovat.
- Povinnost transparentnosti, podle které by velké společnosti musely zveřejňovat počty výrobků, které vyřadí a zlikvidují.
- Zákaz likvidace neprodaných výrobků.
- Digitální produktový „pas“ pro textilní výrobky.
- Zavedení digitálního štítku a zveřejňování dalších typů informací o produktu – parametry udržitelnosti a oběhovosti, velikost produktů, země všech výrobních procesů.
- Ověření a povolení třetí stranou nebo orgánem veřejné moci používání dobrovolných značek udržitelnosti obsahující environmentální nebo sociální aspekty, to vše pro eliminaci „greenwashing“ a s ní spojené klamavé reklamy
- Přesná, čitelná a důvěryhodná kritéria Ekoznačky EU.
Připravovaný Akční plán pro textilní průmysl bude také navrhovat opatření pro snížení objemu nežádoucího uvolněného mikroplastu ze syntetického textilu. Zhruba 60 % vláken používaných v oděvech je syntetických, převážně polyesterových. Největší množství mikroplastů se uvolňuje během prvních 5 až 10 praní. Jen do odpadních vod se z praček ročně uvolní až 40 tisíc tun syntetických vláken.
Dále EK zvažuje v nadcházející revizi směrnice o odpadech v roce 2023 navrhnout harmonizaci pravidel EU o rozšířenou odpovědnost výrobce (EPR) za textil s ekomodulací poplatků. Značná část poplatků od výrobců, placených do systémů EPR, by mělo být použito na opatření k předcházení vniku odpadů a přípravě k opětovnému využití. Revizi odpadové směrnice by měly doplnit i závazné cíle pro recyklaci textilního odpadu.
Cílem komplexního systému změn v textilním průmyslu, pod názvem #ReFashionNow, je snížení nadvýroby textilií a textilního odpadu, které výrazně zatěžují životní prostředí. Transformace klade důraz na kvalitu, odolnost a delší životnost výrobků, jejich opravy a opětovné použití.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.