Evropští recyklátoři navrhují šest klíčových opatření pro zlepšení cirkularity obalů a splnění cílů oběhového hospodářství.
Evropská konfederace recyklačního průmyslu (EuRIC) vyzývá evropské zákonodárce k podpoře šesti důležitých doporučení, které vycházejí z právě projednávaného Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR).
1. Jednoznačně podporovat cíle recyklovaného obsahu.
Z důvodů ochrany životního prostředí a bezpečnosti plánování investice do výzkumu a vývoje, inovací a recyklačních kapacit, jsou prvořadé jasné cíle minimálního obsahu recyklovaného materiálu v obalech. V návrhu PPWR je ovšem ustanovení, které chce v následujícím období, kdy nařízení bude již platit, provést revizi prostřednictvím delegovaného aktu, a to na základě posouzení dostupnosti a cen recyklovaných materiálů. Pokud by k úpravám cílů minimálního obsahu recyklátu v obalech opravdu v průběhu účinnosti PPWR došlo, vedlo by to k narušení předvídatelnosti, a zejména k poškození investic do inovací a nových recyklačních kapacit. Proto evropští recyklátoři považují za klíčové toto ustanovení vypustit a určit v PPWR jasné a validní cíle bez dalších následných úprav.
2. Recyklovaný obsah a bioplasty si zaslouží samostatné cíle.
Nutné je také nespojovat cíle pro bioplasty a recyklovaný obsah. Použití bioplastů totiž nezaručuje recyklaci těchto obalů na konci jejich životnosti. Proto je nutné pro bioplasty určit samostatný cíl, který dává smysl za předpokladu, že bioplast je recyklovatelný.
3. Zavedení povinného ověřování požadavků na udržitelnost třetí stranou.
Dobrovolné závazky výrobců obalů a vlastní prohlášení nestačí k potvrzení souladu s požadavky EU na recyklovatelnost, recyklovaný obsah a biologickou rozložitelnost a nechrání evropský průmysl před nekalou konkurencí z podvodného dovozu. Zajištění povinného ověřování třetí stranou by zajistilo rovné podmínky pro všechny účastníky jednotného trhu EU.
4. Efektivní zastoupení recyklátorů v řídících orgánech EPR a zálohových systémů (DRS).
Díky technickým odborným znalostem o recyklačních operacích hrají recyklátoři klíčovou roli pro celý hodnotový řetězec při dosahování cílů PPWR. Proto považují za důležité zajištění jejich účasti v řídících orgánech systémů EPR a v případných zálohových systémech.
5. Rovný přístup všech aktérů na trzích surovin určených pro recyklaci.
Pokus části průmyslu o přednostní přístup k PET a hliníku musí být podle EuRIC důrazně odmítnut, protože by porušil právní předpisy EU o hospodářské soutěži a drasticky podkopal schopnost recyklátorů vyvíjet, investovat a inovovat. Zadržování materiálů by bránilo fungování jednotného trhu EU pro recyklaci, což by omezovalo konkurenceschopnost recyklovaných plastů ve srovnání s původními plasty. Ze všech těchto důvodů musí být přednostní přístup důrazně odmítnut.
6. Dobrovolné zálohové systémy (DRS) a flexibilita při implementaci cílů sběru.
Rozhodnutí o zálohovém systému (DRS) by mělo být zcela ponecháno na členských státech na vnitrostátní úrovni, aby bylo možné co nejlépe přizpůsobit efektivnost nákladů stávající infrastruktuře a organizacím, a mělo by být považováno za doplňkový prostředek k dosažení vyšší úrovně sběru. PPWR musí zvýšit míru sběru všech obalů tím, že stanoví povinnost výsledků, nikoli prostředků.
O kompromisních pozměňovacích návrzích, které obsahují doporučení nejen evropského recyklačního průmyslu, ale i dalších odvětví, se bude hlasovat na konci října ve výboru Evropského parlamentu ENVI, na konci listopadu budou poslanci EP hlasovat přímo na plénu, a poté se k návrhům vyjádří Rada. Vzhledem k rozsahu PPWR a jeho dopadu na velkou část průmyslu, lze očekávat dlouhý evropský legislativní proces.
Comments are closed.