Do roku 2030 musí být všechny obaly uváděné na trh EU navrženy tak, aby byly recyklovatelné, ukládá nařízení Evropské komise (EK) o obalech a obalových odpadech (PPWR), které bylo představeno v listopadu loňského roku. Mezi navrhované cíle také patří povinné limity na recyklovaný obsah v nových plastových obalech od roku 2030 a minimální limit 50 % recyklace plastových obalů počínaje rokem 2025. Podle nové studie Evropské investiční banky (EIB) je ale nutné provést chybějící investice ve výši 6,7 až 8,6 miliardy EUR, aby bylo dosaženo těchto cílů. V praxi to představuje každoročně navýšit recyklaci plastů o 10 milionů tun do roku 2025.
Ve své studii analyzuje EIB hodnotový řetězec plastů a identifikuje investiční příležitosti a opatření, která vedou k účinnější a ekologičtější výrobě, používání, opětovnému použití a recyklaci plastů, s cílem minimalizovat plastový odpad.
EIB prezentuje žebříček hodnocení zpracování plastového odpadu z roku 2020. Zde si Česká republika vede velmi dobře, jsme na druhém místě v úrovni recyklace ve výši 55 % spolu s Německem. Na první příčce je Holandsko s 65 %. Tato čísla jsou nyní ale jiná, nižší. Nedošlo k poklesu recyklace, ale ke změně měřícího bodu recyklace od roku 2021 v celé EU. Do roku 2020, kdy jsou vykazována vyšší čísla recyklace, byl za měřící bod považován vstup do třídících linek. Od účinnosti nových předpisů CEP v roce 2021, jehož cílem je maximalizace recyklace a minimalizace skládkování a energetického využití odpadů, je měřící bod určen až na vstupu do recyklační technologie. Znamená to, že podle starých pravidel bychom cíle roku 2025 již splňovali. S novými pravidly je úroveň recyklace v ČR ve výši zhruba 40 %.
Podle Evropské komise (DG ENV) nemá mnoho zemí EU takovou recyklační infrastrukturu, aby zvládly splnit v roce 2025 minimální povinné cíle recyklace. U plastů je cíl 50 %, hliník také 50 %, 70 % sklo a 75 % papír a lepenka. Důsledkem je i export odpadu mimo země EU na úrovni 33 mil. tun v roce 2021, což je podle Eurostatu od roku 2004 nárůst o 77 %. Protiopatřením je nařízení EU o přepravě odpadu, které zakazuje vývoz odpadů do zemí mimo OECD. Současně se tak stupňuje tlak na výstavbu nových recyklačních zařízení v zemích EU.
DG ENV připravuje tzv. zprávu včasného varování, která zhodnotí recyklační kapacity v zemích EU. Předběžně avizuje, že zpráva nebude příliš pozitivní a většině členským státům hrozí nedodržení povinných cílů recyklace. Vyzívá proto všechny členské státy EU, aby začali ještě více investovat do další recyklační infrastruktury.
Klíčovým problémem pro Evropskou organizaci pro obaly a životní prostředí (EUROPEN) jsou v PPWR navrhované cíle pro opětovné použití obalů, které mohou být kontraproduktivní tím, že podkopou stávající systémy recyklace. „Opravdu bychom se rádi vyhnuli přesunu investic od recyklace k opětovnému použití. Doufejme, že to bylo zohledněno v posouzení dopadů,“ řekla Marzia Scopelliti, manažerka pro veřejné záležitosti EUROPEN na konferenci 30. 3. 2023 v Bruselu.
Jak zvýšit úroveň recyklace plastů?
Doporučení EIB zmiňují mimo posílení účinnosti mechanické recyklace také využívat vyspělou recyklaci plastů – chemickou recyklaci. Jako zásadní je nutné vyřešit výpočet recyklátu z chemické recyklace vhodnou metodou. Zástupci 31 evropských asociací vyzvali na konci března ve svém dopise EK k řešení této patové situace. Požadují stanovení jasných harmonizovaných pravidel a preferují metodu výpočtu recyklátu pomocí hmotnostní bilance (mass balance).
Tento výpočet ale není také úplně optimální. V našem nedávnem příspěvku jsme popsali, proč metoda mass balance nezajistí dostatečný objem recyklátu, abychom mohli splnit první cíl recyklace plastových obalů na úrovni 50 % v roce 2025. Proces chemické recyklace je analogický procesu recyklace papíru, a proto odpadový průmysl navrhuje, aby byly měřící body recyklace sjednoceny na úroveň recyklace papíru, tj. na vstupu do procesu. V případě sjednocení bude výpočet výsledného recyklátu plastů vyšší, než je podle současných parametrů a budou tak dosaženy povinné cíle recyklace podle CEP a také PPWR.
Pravidla pro chemickou recyklaci budou podle EK specifikována v připravované revizi směrnice o odpadech, která má být představena během letošního roku. Zástupci dotčeného průmyslu a také někteří ministři členských zemí Rady EU proto navrhují projednávat PPWR společně s připravovanou revizí směrnice o odpadech.
Comments are closed.