Úlohou obalu je ochrana zboží před vnějšími vlivy a bezpečná přeprava ke spotřebitelům. Vhodný design obalu umožňuje lehkou manipulaci, informuje nás o vlastnostech baleného výrobku a v neposlední řadě má funkci recyklační. Toto vše zajišťuje správná konstrukce obalu a výběr obalového materiálu, kde výraznou roli hraje tzv. eko-design.
Eko-design ovlivňuje konečnou konstrukci obalu zejména z pohledu minimalizace negativních dopadů na životního prostředí, a to v celém životním cyklu výrobku. Tento environmentální přístup je také někdy nazýván zelený design nebo udržitelný design.
Pro posouzení negativního vlivu výrobku na životní prostředí v celém jeho životním cyklu je zdrojem LCA analýza (Life Cycle Assessment), která stanovuje přesnou produkci emisí do ovzduší, vody a půdy a určuje spotřebu energie a materiálů.
Mezi novinky pro měření výkonnosti udržitelnosti patří nová metoda vyvinutá Evropskou komisí ve spolupráci se společnostmi a odborníky na udržitelnost Product Environmental Footprint (PEF). Cílem PEF je zlepšit validitu a srovnatelnost hodnocení vlivu na životní prostředí ve srovnání se stávajícími metodami, mezi než patří LCA analýza.
Při tvorbě designu obalu by měl mít výrobce dobře zanalyzované všechny etapy životního cyklu výrobku, aby výsledný obal dobře splňoval svoji roli od výroby až po recyklaci. Ne všechny proklamované materiály, které se tváří jako environmentálně vstřícné, jsou recyklovatelné nebo biologicky degradabilní.
Jedním z příkladů jsou biopolymery, o kterých jsme již dříve psali. Aby mohl být biopolymer použit pro obalové materiály, je nutné ho spojit se syntetickými aditivy, aby měl stejné ochranné vlastnosti jako plně syntetický plast. Jsou to tedy chemicky upravené biopolymery, které jsou ovšem někdy cíleně marketingově nazývány pouze jako bioplasty. Není proto překvapením, že nová směrnice Single Use Plastic zakazuje používání těchto chemicky upravených bioplastů. Nejen, že se hůře v přírodě rozkládají, ale jsou problémem i pro recyklaci. Podle recyklátorů je nejpřijatelnější jednodruhový plast. Za nejlépe recyklovatelný obalový materiál považují PET.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.