Od 1. ledna tohoto roku platí ve Španělsku zákon, který řeší předcházení plýtvání potravinami.
Každý rok se vyhodí 931 milionů tun potravin, což představuje 8 až 10 % celosvětových emisí uhlíku, odhaduje Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
Podle zprávy Food Waste Index Report 2021 může přijít vniveč asi 17 % celosvětové produkce potravin, přičemž 61 % tohoto odpadu pochází z domácností, 26 % z potravinářských služeb a 13 % z maloobchodu.
Španělsko je producentem velmi kvalitních potravin, ovoce a zeleniny a schválením tohoto průkopnického zákona dělá další krok ke splnění cílů udržitelného rozvoje. V roce 2020 španělské domácnosti vyhodily okolo 1,3 mil. tun potravin, v přepočtu na obyvatele je to 31 kg. Pro srovnání, každý Čech vyhodí zhruba 60 kg potravin ročně.
Jaké konkrétní povinnosti Španělsko tedy čeká?
- Restaurace musí svým zákazníkům automaticky umožnit odnos zbytků jejich jídla, a navíc pouze v recyklovatelných nádobách.
- Společnosti musí stanovit místo určení potravin, aby se zabránilo jejich plýtvání za předpokladu, že nejvyšší prioritou bude vždy lidská spotřeba prostřednictvím darování nebo přerozdělování potravin.
- Darování přebytků musí být upraveno smlouvami o spolupráci s firmami, subjekty poskytující sociální služby, potravinovými bankami a dalšími neziskovými organizacemi.
- Subjekty sociálních služeb, které přijímají dary, musí vytvořit systém pro evidenci vstupu a výstupu dodaných potravin.
- Pokud není potravin již vhodná k lidské spotřebě, bude využita v tomto pořadí: výroba krmiv, použití jako vedlejší produkt v jiném průmyslu nebo jako odpad pro kompostování či pro výrobu biopaliv.
- Komerční prodejny musí nabízet novou prodejní řadu „ošklivé, nedokonalé nebo nevzhledné produkty“.
Pokuty za nedodržení daných pravidel nejsou bezvýznamné. Pokud nebude uplatněna hierarchie využití zbylých potravin, je nutno zaplatit až 2 000 EUR. Pokud nemá komerční subjekt platný plán prevence potravinového odpadu, čeká ho sankce až do 60 000 EUR.
Podobné zákony byly také zavedeny v Itálii a Francii. Měl by být schválen i v České republice, když objem potravinového odpadu na osobu je jednou tak větší než ve Španělsku?
Foto: Freepik.com
Comments are closed.