Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejíž členy je 38 zemí včetně České republiky, podle své poslední analýzy odhaduje, že se plastový odpad globálně do roku 2060 ztrojnásobí, a to z 353 milionů tun odpadu v roce 2019 na 1,014 miliard tun v příštích čtyřech desetiletích. Očekává se, že dvě třetiny z objemu budou tvořit obaly, spotřební zboží a textil. Významný bude také plastový odpad ze stavebnictví a dopravy.
V tomto časovém horizontu se předpokládá zlepšení průměrné globální míry recyklace z 9 procent v roce 2019 na 17 procent v roce 2060. Stále to ale bude nižší podíl než u skládkování a spalování, a to 50 procent a 18 procent.
Důvodem trojnásobného nárůstu plastových odpadů je růst světové populace a hospodářský rozvoj. Zpráva uvádí: „Zatímco se předpokládá, že země OECD zdvojnásobí svou spotřebu plastů, očekává se, že rozvojové země zaznamenají mnohem významnější nárůst, od šestinásobného nárůstu v subsaharské Africe po ztrojnásobení v Asii.“ Zpráva dodává, že navzdory tak rychlému růstu se stále očekává, že země OECD budou největšími spotřebiteli plastů v průměru na hlavu.
OECD ve svém výhledu rovněž předpokládá, že snížení objemu plastů podpoří, mimo postupnou orientaci průmyslových odvětví na udržitelnost, také nové technologie a inovace.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.