Snížení objemu obalového odpadu bude dalším cílem členských zemí EU podle nového nařízení. Objem se kalkuluje v tunách a pro výrobce to tedy znamená přesunout se k lehčím obalovým materiálům, aby byla celková hmotnost nižší, to znamená především k plastům.
Cíl snížení objemů obalových odpadů je zakotven v dokončovaném nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), který právě prochází závěrečným Trialogem. Výsledek finálního znění PPWR by měl být znám nejpozději do dubna.
Nařízení vyžaduje, aby každý členský stát snížil svůj obalový odpad na osobu o 5 % do roku 2030, o 10 % do roku 2035 a o 15 % do roku 2040, ve srovnání s rokem 2018. Cíle jsou stejné ve všech členských státech bez ohledu na obalový materiál. Je zde ale jedna zásadní chyba – kalkulace objemu obalových odpadů v tunách, a navíc žádná další kritéria související s druhem obalového materiálu. Právě recyklovatelnost a certifikace pro bezpečnost potravin jsou dva zásadní parametry při volbě materiálů.
Pro snížení hmotnosti obalů bude tedy nutné přejít na lehčí materiály. Substitutem skleněných obalů jsou pak na prvním místě plastové obaly. Podle výpočtu Federace evropských výrobců skleněných obalů pro potraviny a nápoje a flakonů pro parfumerii, kosmetiku a farmacii (FEVE) budou v roce 2030 postupně sníženy objemy obalů ze skla, oceli, hliníku, papíru, dřeva, a naopak dojde ke zvýšení objemu produkce o zhruba 17 % u plastových obalů. Tento stav nechce zřejmě ani samotná Evropská komise, jakožto předkladatel návrhu PPWR.
Řešením je stanovit cíle snížení objemu obalů, ovšem pro každý obalový materiál zvlášť. Stanovením cílů specifických pro materiál bude zajištěno, že všechny obalové materiály přispívají individuálně, rovnoměrně a spravedlivě ke snižování odpadu.
Comments are closed.