Ačkoli plasty a plastové obaly často figurují na seznamu viníků klimatických změn a ekologických hrozeb, jsou v této roli do značné míry neprávem.
Podívejme se na některé mýty a polopravdy, které o plastových obalech kolují.
Mýtus č. 1 – plastové obaly jsou hlavní obalový odpad
Podle Eurostatu se plasty podílejí na celkovém obalovém odpadu v EU 19 procenty, zatímco podíl papíru a kartonu činí 41 %, skla 18 %, dřeva 17 % a kovu 5 %.
Zásluhu na tom má snižování hmotnosti plastů, která od roku 1991 klesla o 25 %. Díky těmto optimalizacím klesá spotřeba plastů v Evropě o 6,2 tuny ročně, aniž by ztrácely své funkční kvality.
Mýtus č. 2 – plasty výrazně zvyšují produkci emisí CO2
Dle LCA analýzy, která zjišťuje, jakou měrou se obal podílí na tvorbě emisí oxidu uhličitého, připadá na plastové obaly pouze 0,6 % z celkového množství emisí, jež člověk žijící v EU ročně vyprodukuje. Mnohem větší podíl mají doprava či výroba energie.
Velmi zajímavé je srovnání Evropské agentury pro životní prostředí srovnávající emise CO2. (https://www.eea.europa.eu/cs)
Dle kalkulace agentury je vytvořeno zhruba 50 kg emisí CO2 při celkovém ročním použití plastových obalů na osobu. Pro srovnání, při jednom letu ekonomické třídy s trasou 2900 km (například trasa Vídeň – Mallorca – Vídeň), je vytvořeno 11x více emisí tzn. 550 kg.
Mýtus č. 3 – plasty zatěžují životní prostředí více než sklo a papír
Pro srovnání: výroba 1litrové PET lahve vyprodukuje 107 g CO2, zatímco výroba skleněné lahve stejného objemu 324 g CO2, tedy 3x více. Plastový materiál je totiž mnohem lehčí, při jeho přepravě se vypouští méně uhlíkových emisí a výhodou PET lahví je i snadná recyklace.
Mýtus č. 4 – plastové obaly nesou hlavní vinu na znečištění moří a oceánů
Dle analýz jsou zdrojem mikroplastů v oceánech nikoli plastové obaly, nýbrž syntetické textilie, pneumatiky, městský prach a silniční značení. 80 % odpadu připluje do oceánů z rozvojových zemí, v nichž nefunguje adekvátní systém sběru a recyklace odpadu.
Mýtus č. 5. – balení potravin do plastů je zbytečné
Ve skutečnosti plastové obaly výrazně prodlužují trvanlivost potravin a nápojů, které tak vydrží déle a nedochází k jejich plýtvání. Např. maso ve vakuovaném obalu vydrží cca 16 dní, zatímco nebalené pouze 6 dní. Zabalená okurka v plastu má dokonce 3x větší trvanlivost.
Zdroj: freepik.com