Revoluční technologie povrchové úpravy jednodruhových plastových obalů poskytuje stejné funkční vlastnosti jako drahé vícevrstvé bariérové obaly. Obal z jednoho druhu plastů s novou povrchovou úpravou je plně recyklovatelný oproti složitým kompozitním obalům a umožňuje plnou cirkularitu v obalovém průmyslu.
Výrobky náročné na ochrannou vrstvu proti kontaminaci či chemikáliím jsou nyní baleny do vícevrstvých obalů. Zpravidla je tvoří levný plast doplněný drahými bariérovými plasty a bohužel se špatně recyklují.
Technologie, která může být dalším krokem pro zvýšení cirkularity obalů, vyvinul německý start-up IonKraft z Institutu zpracování plastů na Porýnsko-Vestfálské technické univerzitě v Cáchách. Nově vyvinutý bariérový nátěrový systém na monomateriálové plasty poskytuje ochranu proti vnějším vlivům, je výrazně levnější než kompozity a je 100 % recyklovatelný.
Během procesu aplikace ochranné vrstvy se využívá plazmové nanášení a proces plazové polymerace, která je chemicky navázána na vnitřní povrch obalu. Je nereaktivní a chemicky neaktivní. Nátěr lze aplikovat na všechny běžné obalové plasty jako PET nebo HDPE. Tloušťka ochranné vrstvy je menší než 100 nm a její hmotnost na obalu je proto zanedbatelná.
Plnou recyklovatelnost plastových obalů s tímto inovativním povrchem schválila certifikační společnost RecyClass.
Obaly vyrobené z jednodruhových plastů ošetřené revoluční ochrannou bariérou lze plně využít nejen pro kosmetiku, domácí či průmyslové chemikálie, ale i pro balení farmaceutických a potravinářských výrobků.
Potenciál nové technologie si plně uvědomují investoři a start-up IonKraft nyní získal ve svém prvním kole kapitálového financování 3,5 milionu EUR. „Toto kolo financování je rozhodujícím krokem k podpoře uvedení naší technologie na trh a k přípravě na budoucí škálování. Jsme nadšeni, že máme různorodou skupinu investorů, kteří sdílejí naši vizi a poskytnou nám podporu na více úrovních.“, říká Benedikt Heuer, spoluzakladatel společnosti IonKraft.
Comments are closed.