V pondělí 4. března 2024 byla Radou a Evropským parlamentem slavnostně veřejně oznámena dohoda Trialogu k nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). Obecně to znamená, že evropský legislativní proces míří do svého úspěšného finále. V tomto případě ale s dohodou nesouhlasí Komise.
PPWR bylo představeno veřejně Komisí v listopadu 2022. Při projednávání nařízení na výborech Evropského parlamentu (EP) se sešlo neobvykle velké množství pozměňovacích návrhů, plénum EP svou verzi odhlasovalo 22. listopadu 2023. 18. prosince 2023 svou verzi potvrdila Rada, vedená španělským předsednictvím. Od ledna 2024 probíhaly technické Trialogy, které završily dva politické Trialogy, poslední 4. března 2024. Zde po devíti hodinách jednání Rada a EP oznámili prozatímní dohodu. Chybí ovšem vyjádření Komise, jakožto předkladatele nařízení a současně třetí institucí pro oficiální potvrzení dohody.
Od pondělního oznámení o dohodě Komise mlčí. Na první pohled se může zdát, že vše proběhlo hladce a teď bude stačit už jen korektura právníků-lingvistů a schválení kompromisní verze EP a Radou. Pro tento postup je ale nutný i souhlas Komise. Co se stalo? Jádrem sporu je používání plastových recyklátů z odpadů ze zemí mimo EU pro výrobu obalů v EU.
Paradoxní je, že Komise ve svém původním návrhu PPWR z roku 2022 sama požaduje, aby do nových plastových obalů pro trh EU byl použit recyklát, který pochází pouze z obalových odpadů EU. Od roku 2030 budou totiž muset mít všechny obaly obsahující plasty určité povinné množství recyklátu. Tomuto návrhu Komise nedávno vyjádřilo nesouhlas její vlastní Generální ředitelství pro obchod (DG Trade). Podle původního znění by byl téměř znemožněn mezinárodní obchod, což by bylo v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace WTO. Pro Komisi je tedy změna návrhu zásadní.
Ovšem s původním zněním Komise souhlasili jak EP, tak Rada. Je podle nich zárukou, že se budou v obalech EU používat opravdu především místní recykláty a bude tak podpořen evropský recyklační průmysl. Velmi dobře si uvědomují, jak je v současné době ohrožen rozvoj a investice do evropských recyklačních kapacit kvůli importu levného recyklátu ze třetích zemí.
Kompromis potvrzený Radou a EP podporují ve svém čerstvém prohlášení i evropské asociace FEAD a EuRIC.
Další kroky legislativního procesu PPWR nejsou jednoznačné. Dokud Komise oficiálně nevznese námitky proti kompromisu, bude proces přijímání pokračovat dále. Tzn. COREPER a výbor ENVI posoudí výsledek jednání a poté následuje přezkum textu právníky-lingvisty. Rada má možnost v průběhu vyjednávání svůj návrh pozměnit, dokud formálně nepotvrdí rozhodnutí o kompromisu. Svůj návrh může dokonce i stáhnout. Dále není také jasné, zda nebyly pro Komisi problematické i jiné pasáže PPWR. Jsou známy pouze výňatky z toho, na čem se EP a Rada dohodli. Čtyřsloupcový dokument s textem regulace, obsahující původní návrh Komise, postoj EP, postoj Rady a výsledný kompromis, není znám.
Ať už Komise potvrdí či nepotvrdí dohodu, je jisté, že se nepodaří zrealizovat původní plán dokončit všechna jednání před červnovými evropskými volbami. V legislativním procesu PPWR bude tak s velkou pravděpodobností pokračovat nové složení EP.
Foto: zdroj Rada (EU)
Comments are closed.