K biopolymerům můžeme zařadit nejen bioplasty, ale také přírodní látky jako je hedvábí, kaučuk, celulóza, škrob, pryskyřice nebo vlna. Biopolymery bez chemické úpravy nebo jiné modifikace jsou v přírodě velmi jednoduše rozložitelné.
Bioplasty se vyrábí zejména z rostlinných a živočišných produktů. Nejvíce používanými surovinami jsou kukuřičný škrob, řepný cukr, použité rostlinné oleje.
Mezi velkou přednost biopolymerů patří biokompatibilita a biologická bezpečnost. Během používání a skladování neuvolňují nebezpečné toxické látky. Biopolymery štěpí pouze látky, které jsou již součástí našeho těla nebo potravy.
Bioplasty mají proto ambici nahradit syntetické plasty v obalových materiálech, kosmetice nebo medicíně. Používají se tam, kde jsou třeba plasty se zkrácenou životností, jako například jednorázové plasty (talíře, příbory, kelímky) nebo jednorázové květináče, odpadové sáčky, tašky, bedny.
Polymery typu PLA, PBS, PCL jsou ovšem hůře rozložitelné díky modifikací polymeru, která je nezbytná k získání vlastností jako syntetické polymery – pevnost a nepropustnost. Často používaný je bioplast na bázi PLA. Volně v přírodě se nevyskytuje a vzniká synteticky polymerizací přírodní kyseliny mléčné. Protože jsou tyto chemicky upravené bioplasty těžce rozložitelné podobně jako syntetické plasty, budou zakázány v rámci nové evropské směrnice omezující využívání jednorázových plastů. Bez omezení budou pouze chemické neupravené biopolymery a bioplasty z nich vyrobené.
Zajímavým biopolymerem je PHA (polyhydroxyalkanoát). Je to polymer, který vzniká přímo v buňkách mikroorganismů jako zásobní látka. PHA lze i vyrobit synteticky, ovšem využívá se biotechnologická cesta. Teplota tání je od 40 °C do 180 °C, je UV stabilní, odolný vodě a má skvělou biodegradabilitu a biokompatibilitu. Při výrobě PHA se využívají průmyslové fermentory, kde jsou simulované životní podmínky pro bakterie syntetizující PHA. Vhodnými vstupními surovinami pro fermentaci jsou odpadní oleje, melasa, siláž, vedlejší produkty biopaliv, celulóza, syrovátka, odpad při výrobě potravin a mléčných produktů, odpadní voda a další suroviny bohaté na uhlík.
PHA má široké uplatnění v mnoha oborech díky svým výjimečným vlastnostem. I přes svou vysokou cenu si PHA bioplasty začínají nacházet svoje místo na trhu, zejména v obalových materiálech a největším segmentem využití jsou v současné době sáčka a obaly. Výroba plastů z PHA je plně v souladu s principy cirkulární ekonomiky.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.