Revize směrnice o obalech a obalových odpadech („revize“) je v centru zájmu téměř všech výrobců používající obaly, nejvíce potravinářů a nápojářů. Plné znění revidované směrnice bude publikováno na konci listopadu, ale již nyní jsou známy některé parametry nových změn, které výrazně mění používání, třídění a recyklaci obalů.
Původní směrnice, která je nyní upravována, byla implementována do českého práva v rámci Zákona o obalech a Zákona o odpadech a je platná teprve od r. 2021. Nyní se musí výrobci, autorizovaná obalová společnost, města a obce, provozovatelé třídících a recyklačních linek a další, začít opět připravovat na nové, přísnější požadavky z pera Evropské komise.
Co konkrétního revize přináší?
Státy EU budou muset dodržet vyšší závazné cíle než jsou nyní platné. Do roku 2030 bude pro obaly citlivé na kontakt povinnost 25 % recyklátu, pro jednorázové nápojové lahve minimálně 50 %, u ostatních obalů minimálně 45 %. Během dalších desíti let tzn. do roku 2040 musí být u obalů citlivých na kontakt obsah recyklátu minimálně 50 %, u zmíněných dalších dvou druhů obalů minimálně 65 %.
Dojde ke zmenšení obalů, které jsou zbytečné velké. Od ledna 2030 bude každé balení zmenšeno na možné minimum, ovšem s ohledem na bezpečnost a funkčnost obalu. Povoluje se do 25 % prázdného prostoru, dále u kosmetiky, elektroniky a hraček maximálně 15 %. Balení s dvojitými stěnami, falešnými dny a dalšími úpravami k vytvoření dojmu většího objemu produktu, nesmí být uváděna na trh.
Budou se doplňovat povinné informace na etiketách. Nově například o materiálovém složení obalu pro usnadnění třídění. U opětovně používaných obalů bude zaveden nový QR kód pro získání více informací o použitelnosti nebo sběrných místech.
Mezi další zajímavé úpravy patří zavedení povinnosti opětovně plnitelných obalů. Od ledna 2030 bude minimálně 20 % alkoholických (ne víno a lihoviny) a nealkoholických nápojů vč. vod baleno do opětovně plnitelných obalů a od r. 2040 to bude alespoň 75 %. To znamená, že jednorázové obaly (PET lahve, plechovky a další), které jsou pod výrazným drobnohledem, bude na trhu maximálně čtvrtina.
Výraznou změnou je povinné zálohování všech jednorázových nápojových plastových a kovových obalů, tzn. zejména PET nápojové lahve a hliníkové plechovky, a to od roku 2028. Výjimku mají pouze obaly od vína, lihovin, mléka a mléčných nápojů. Pokud je ovšem v členském státě EU míra sběru více než 90 %, nemusí povinné zálohování zavádět. V Česku je nyní míra sběru 82 %, tzn. abychom vysbírali místo současných osmi lahví požadovaných devět z desíti, máme na potřebné úpravy a intenzifikaci sběru tři roky. Míra sběru, určující povinnost zavedení zálohování, se podle nových pravidel revidované směrnice stanoví podle údajů sběru dvou let předcházející rok 2028.
Revize směrnice cílí ale také na nakládání s obalovými odpady a snížení produkce odpadu na obyvatele. Základem výpočtu pro stanovení cílů je rok 2018. Do roku 2030 sníží členské státy EU produkci obalových odpadů o 5 % ve srovnání s rokem 2018, do roku 2035 o 10 % a do roku 2040 o 15 %. Proces splnění těchto nových limitů budou doprovázet další národní opatření pro snížení vzniku obalových odpadů a minimalizaci dopadů na životní prostředí.
Nová revize směrnice o obalech a obalových odpadech, která se nejspíše stane nařízením, má samozřejmě mnoho dalších úprav a změn. Plná verze bude představena na konci listopadu a jednotlivé členské státy budou mít možnost se k novým legislativním změnám vyjádřit. Vzhledem k současné energetické a inflační krizi bude velmi zajímavé sledovat, jak budou státy EU ke změnám přistupovat. O dalším legislativního procesu, včetně připomínek a schvalování, budeme průběžně informovat.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.