Nová revize obalové směrnice požaduje po členských zemích EU postupné snížení obalového odpadu. Tento návrh ale diskriminuje státy s menší produkcí odpadu, a naopak zvýhodňuje státy s vysokou spotřebou.
Prevence vzniku obalového odpadu je jedním z nových změn, které navrhuje Evropská komise (EK) ve své revidované směrnici o obalech a obalových odpadech, a která se ze směrnice změní na nařízení. Průmysl, kterého se změny nejvíce dotknou, ovšem s některými úpravami nesouhlasí a návrh sklízí tvrdou kritiku. Navrhované nařízení zavazuje členské státy snížit objem odpadu z obalů o 5 % do roku 2030, o 10 % do roku 2035 a o 15 % do roku 2040. Odborníci se shoduje na tom, že tyto procentuální limity jsou znevýhodňující pro státy s menší produkcí obalového odpadu.
V našem nedávném příspěvku jsme se věnovali statistickým přehledům Eurostat, které podrobně popisují situaci s obalovým odpadem v jednotlivých zemích EU. V žebříčku zemí, které vytváří nejméně odpadu na obyvatele, jsou na prvních místech Chorvatsko se 70 kg, následuje Bulharsko, Řecko, anebo Slovensko. Česká republika se 125 kg patří také mezi země s nižším objemem obalového odpadu. Naopak největší produkci z celé EU mají Němci, vyprodukují 230 kg odpadu. Je to téměř dvojnásobně více než průměrný český spotřebitel. Podobný objem jako Němci mají v Irsku a Itálii. Průměr celé EU je okolo 175 t na obyvatele.
Pokud bychom v ČR dodrželi limit snížení odpadů o 15 %, pak stále 14 členských států EU bude produkovat více obalů na obyvatele než my. Máme tímto diskriminačním návrhem kompenzovat nadprodukci obalů v jiných zemích? Racionálním návrhem by bylo stanovení limitů produkce obalových odpadů v kg na osobu. Při těchto parametrech jsou pak podmínky pro všechny státy EU stejné a nediskriminují země, které se dlouhodobě věnují prevenci odpadů s dobrými výsledky.
Zajímavé jsou také údaje o recyklaci použitých obalů. Německo nezrecykluje zhruba 80 kg na osobu, v Česku je to 40 kg. Pokud by byly limity pro prevenci upravené z procent na množství v kilogramech, pak by museli některé státy v čele s Německem více zabrat i v recyklaci.
Pro zajímavost, jak jsme v Česku schopni neprodukovat obrovské množství obalů oproti Německu a ostatním zemím EU svědčí i další cíl. Ten chce do roku 2040 snížit průměrnou roční spotřebu obalů na osobu v EU ze současných 175 kg na 150 kg. Při současných českých 125 kg máme již splněno. Ovšem v případě zavedení procentuálního povinného snižování odpadů budeme nespravedlivě sanovat některým evropským státům jejich obalovou nadspotřebu.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.