Při nákupu potravin, kosmetiky či dalších výrobků může spotřebitel váhat, který výrobek je ten pravý a mimo požadovanou užitnou hodnotu má také co nejmenší negativní vliv na životní prostředí.
Pro tyto účely vznikla metoda Posuzování životního cyklu tzv. LCA analýza (Life Cycle Assessment, také Live Cycle Analysis).
Tato metoda analyzuje, jaký má produkt či služba dopad na životní prostředí ve srovnání se svými konkurenty.
Průkopníkem analýzy byla v roce 1969 společnost Coca-Cola. Na tuto první studii pod názvem Resource and Environmental Profile Analysis navazovaly další analýzy, ovšem později bylo nutné různé metodiky sjednotit, aby byly výsledky srovnatelné a použitelné po celém světě. V průběhu 90. let byla následně vypracována jednotná metodika analýz s názvem Life Cycle Assessment (LCA).
Jaké jsou metody posuzování?
LCA posuzuje vlivy na životní prostředí z několika pohledů. Analyzuje dopad na globální oteplování, na úbytek stratosférického ozónu, na lidské zdraví a humánní toxicitu, dále na ekotoxicitu, acidifikaci, eutrofizaci, vznik fotooxidantů a také na úbytek surovin.
Výsledky každé této kategorie tvoří celkovou LCA analýzu a jsou zpracovávány podle přesně zadaných standardů, aby nebyly výsledky zneužívány pro marketingové účely.
LCA studie má své nezastupitelné využití v praxi zejména pro výrobní podniky
Pro potřeby srovnávání dopadů na životní prostředí dvou produktů, služeb nebo technologických postupů je LCA analýza hlavním indikátorem. Výrobní podniky na základě studie zefektivňují výrobní procesy s ohledem na ekologii.
Výsledky LCA studie využívají podniky také pro svou komunikaci s veřejností a prezentaci svých environmentálně šetrných firemních strategií.
Metoda LCA je také hojně využívána při plánování odpadového hospodářství, a to nejen výrobních podniků, ale i obcí.
V neposlední řadě jsou LCA studie využívány pro udělení tzv. ekoznačky EPD, která slouží i pro orientaci spotřebitele.
Environmentální deklarace o produktu (EPD) je udělována na základě LCA studií a dodržování normy ISO 14025. EPD je vlastně zkrácená verze rozsáhlé LCA analýzy, je jednoduší pro přečtení a využití v komunikaci. Pokud chce výrobce nechat udělit svému výrobku certifikaci EPD, vybírá si takové dodavatele, kteří mu dodávají produkty či suroviny také s již získanou značkou EPD.
Jako běžný spotřebitel se můžeme s využitím LCA analýzy setkat například při výběru používání nákupní tašky.
Poslední ekologické trendy a také legislativní normy diktují výměnu plastových nákupních tašek („igelitky“) za tašky papírové. Pokud se ovšem budeme řídit LCA studií provedenou VŠCHT zjistíme, že 1 x použitá klasická tenká plastová taška z HDPE má stejný dopad na životní prostředí jako podobně velká 1 x použitá papírová taška. Nejhorší dopad má při jednom použití pevná plastová taška z LDPE. Vítězem této LCA analýzy je textilní polyesterová taška, která má životnost používání až 1 rok.
Pokud ovšem tyto jednorázové tašky použijeme alespoň 5x a nevyhazujeme je ihned po prvním použití, pak se dopad na životní prostředí těchto tenkých igelitek a papírových tašek vyrovná jednoleté životnosti tašky polyesterové.
Zdroj: freepik.com