Využívání dobrovolného systému zálohování je v české legislativě již nějakou dobu zakotveno a je využíváno mnoha výrobci nápojů. Tato dobrovolnost je společensky akceptovatelnější než navrhované vynucené povinné zálohování všech PET lahví a hliníkových plechovek.
Dobrovolné zálohování je u nás zákonem funkčně vyřešeno již desítky let, a to ke spokojenosti spotřebitelů, obchodníků i výrobců, a proto není nutné dále toto regulovat. Současná úprava nabízí výrobcům možnost plnit uloženou povinnost sběru jak dobrovolným zálohováním, tak formou tříděného sběru.
Pokud výrobce hodlá používat zálohované obaly dobrovolně, musí je nabízet k prodeji za podmínek, které jsou dostatečně výhodné pro obchodníka. To principiálně řeší ochranu menších obchodů a vyrovnává jejich pozici vůči velkým obchodům. Pokud výrobce bude chtít, aby zálohované obaly prodávaly i malé obchody, pak musí nabídnout podmínky akceptovatelné těmito obchody. V opačném případě má obchodník možnost prodávat pouze nápoje těch výrobců, kteří nabídnou nezálohovanou variantu. Tato vzájemná regulace spolehlivě desítky let funguje v případě pivních lahví. Dodavatelé nabízejí obchodníkům takové podmínky, aby se jim výkup lahví vyplatil. Přitom je patrné, že většina obchodů tyto lahve nabízí a systém výkupu funguje bez problémů. Pouze velmi malé prodejny, obvykle na odlehlých místech, nebo tehdy, jde-li pouze o přidružený prodej ve velmi malém prostoru, prodávají pivo pouze v nevratných obalech. Jde o vyvážený stav, který dlouhodobě funguje a mohl by fungovat i v případě PET lahví nebo plechovek. Nelze se ubránit dojmu, že požadavkem na povinné zálohování všech PET lahví a hliníkových plechovek neboli zákazem prodeje nezálohovaných obalů, chtějí někteří velcí výrobci fakticky tento stav zvrátit.
Důsledkem by bylo donucení malých obchodů prodávat a vykupovat zálohované obaly bez ohledu na to, zda je to pro ně výhodné. A některým výrobcům, kteří by chtěli dodávat na trh nezálohované obaly, bude tak tento prodej zakázán.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.