Třídění odpadu je pro některé z nás samozřejmostí. Popelnice máme zpravidla do 100 m od bydliště anebo na všech veřejných místech. Tato jednoduchá činnost může být ale pro zdravotně postižené poněkud problematická.
Řešení, jak nejlépe uzpůsobit popelnice pro třídění odpadu i hendikepovaným a usnadnit jim orientaci, se stalo tématem diplomové práce za podpory španělské nadace ONCE.
Označení popelnic pro nevidomé je v různých zemích standartně řešeno upevněním štítku s označením typu odpadu Braillovým písmem. Jsou ovšem prvky, které Braillovo písmo nemá, a ne všichni lidé umí zacházet s čárovými nebo QR kódy. Studentská práce se proto zaměřila na identifikační textury, tvary a organizaci nádob na odpad. Základními parametry byly jednoduchá a přesná identifikace druhu popelnice a pohodlná, bezpečná přístupnost. Dalším kritériem bylo spojení designu a ekologie.
Kontejnery ve veřejných prostorách jsou standartně designované se stejnými tvary a objemem. Odlišení spočívá pouze v barevnosti podle druhu odpadu nebo textech bez reliéfů, což ztěžuje rozpoznání pro nevidomé osoby. Označení popelnic Braillovým písmem není považováno za příliš hygienické, vzhledem k nutnosti ohmatání nápisu na ploše kontaminované odpady.
Novým zajímavým řešením, popsaným v diplomové práci, je využití reliéfů pro identifikaci. Nádoby se odlišují podle druhu odpadu barvou, a navíc jsou doplněny různými reliéfy doplněnými na přední spodní část nádoby, pro jednoduché ohmatání bílou holí nebo chodidlem. Navíc lze umístit před každou nádobu silikonovou dlaždici, ve které je vytvarovaný stejný reliéf jako na popelnici. Takto si nevidomí může dvakrát ověřit, že odpad třídí do opravdu správné nádoby. Horní otvor pro odhazování odpadků každé nádoby má pro lepší rozlišení vždy jiný tvar. Všechny nádoby mají výšku 90 cm, aby třídění bylo pohodlné i pro hendikepované osoby na vozíku.
Inovované odpadkové koše jsou navíc doplněny speciálními nálepkami s Braillovým písmem a technologií NFC (Near Field Communication) a QR kódy, pro rozpoznání pomocí mobilních zařízení. NFC je vysokofrekvenční bezdrátová komunikační technologie krátkého dosahu, která umožňuje výměnu dat mezi zařízeními.
Elektronickou identifikaci lze následně v budoucnu využít v nové mobilní aplikaci, která poskytne další informace o využití tříděných odpadů z těchto moderních popelnic.
Comments are closed.