Každý rok se vyplýtvá 931 milionů tun potravin, což představuje 8 až 10 % celosvětových emisí uhlíku, odhaduje Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
Podle zprávy Food Waste Index Report 2021 může přijít vniveč asi 17 % celosvětové produkce potravin, přičemž 61 % tohoto odpadu pochází z domácností, 26 % z potravinářských služeb a 13 % z maloobchodu.
Na scéně se proto objevují další nástroje pro snížení food waste, aplikace pro smartphony, které pomáhají spotřebitelům, obchodům, restauracím a výrobcům.
V Egyptě je možné využívat mobilní aplikaci Tekeya, která umožňuje pekárnám, restauracím, obchodům nebo cukrárnám prodávat své čerstvé neprodané potraviny za poloviční ceny. Kupující tak mohou podle aplikace zjistit, ve kterém nejbližším místě si mohou koupit zlevněné a neprošlé potraviny.
Pro obchody a restaurace to znamená větší zisk, a navíc nemusí platit náklady za likvidaci jejich potravinového odpadu. V loňském roce se podle Tekeya podařilo ušetřit zhruba 40 tisíc jídel, to odpovídá zhruba 85 tun CO2.
Ve Velké Británii funguje obdobná aplikace Too Good To Go. Přes aplikaci je možné nakoupit přebytečné potraviny za zvýhodněné ceny od místních restaurací, pekáren, výrobců potravin nebo obchodů s potravinami. Zbylé potraviny jsou prodávány v sáčcích, kdy do doby, než je převezmete nevíte, jaké potraviny v nich najdete. Tento systém využívá v Británii více než 20 tisíc prodejen a téměř 9 milionů nakupujících. Společnost provozující aplikaci také pravidelně edukuje spotřebitele ve snižování food waste. Mimo jiné vysvětluje rozdíly mezi „datumem spotřeby“ a „minimální trvanlivostí“, o kterých jsme nedávno psali.
Za zmínku stojí i aplikace Olio, umožňující sdílet jídlo se svými sousedy, abyste nemuseli jídlo, které nesníte, vyhazovat. Podle provozovatelů Olio jeho aplikaci využívá přes 6 milionů lidí ve více než šedesáti zemích. Doposud zde bylo sdíleno více než 52 milionů porcí jídla.
No a v České republice máme také jednu z chytrých aplikací. Stáhněte si aplikaci Nesnězeno a můžete podobným způsobem jako v zahraničí nakupovat zlevněné potraviny, které nejsou prošlé, ale kvůli své nadbytečnosti by se staly součástí potravinového odpadu.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.