Ke každému rodinnému domu či bytu náleží popelnice na směsný komunální odpad. Málokterý živnostník však ví, že on a samozřejmě i podnikatelé, kteří svou činností produkují odpady, jsou povinni ze zákona zajistit třídění a odvoz odpadu.
Zákon o odpadech určuje, že každá právnická či fyzická podnikající osoba, při jejichž činnosti vznikají odpady, se řadí mezi původce odpadu a platí pro ně pravidla daná zákonem.
Živnostenský odpad není nijak přesně definován. Je to odpad podobný domovnímu odpadu, vznikající při nevýrobní činnosti právnických nebo fyzických osob oprávněných k podnikání (v úřadech, kancelářích apod.). Z věcného hlediska jde o odpad z obchodu a služeb a průmyslový odpad nesouvisející s výrobou.
Roli obcí v odpadovém hospodářství jsme popsali v našem dřívějším příspěvku.
Obec je původcem komunálního odpadu od okamžiku, kdy osoba odloží odpad na místo obcí k tomuto účelu určenému. Obec je povinna přebrat veškerý komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti nepodnikajících fyzických osob a musí určit místa pro oddělené soustřeďování komunálního odpadu. Mezi odděleně soustřeďované složky komunálního odpadu patří nebezpečné odpady, papír, plasty, sklo, kovy, biologický odpad a jedlé oleje a tuky. Od 1. ledna 2025 také textil.
Povinností obce tedy není přebrat veškerý komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti podnikajících fyzických osob neboli živnostníků.
Na systém odpadového hospodářství obcí se mohou živnostníci napojit na základě písemné smlouvy s obcí a za úplatu. Tzn. dle uzavřené smlouvy mohou fyzické podnikající osoby jejich odpad odkládat způsobem a na místech určených obcí. Nemají-li smlouvu s obcí, jsou si povinni zajistit spolupráci s externí odbornou firmou, která vyřeší odvoz a zpracování odpadů.
V případě, že živnostník pracuje v sídle firmy, která je na adrese jeho trvalého bydliště, jsou zákonné povinnosti stejné. Je nutné rozlišovat nakládání s komunálním odpadem z domácnosti dané fyzické osoby a nakládání s odpadem vznikajícím při podnikatelské činnosti dané osoby, byť i tento odpad má podobné složení jako komunální odpad z domácností.
Praxe je ovšem taková, že mnoho živnostníků využívá obecní systém odpadového hospodářství bez smlouvy, a to v rámci komunálního odpadu, který je ovšem určen pouze pro odpad domácností. Tímto vzniká situace, kdy podnikající fyzická osoba porušuje předpisy a neodvádí poplatky obcím za sběr a zpracování odpadu.
Pokud živnostník využívá systém města pro nakládání s komunálním odpadem bez písemné smlouvy s městem nebo v rozporu se smluvními podmínkami (např. vhazováním odpadu do nádob určených výhradně pro nepodnikající fyzické osoby), může být ze strany příslušného obecního úřadu či České inspekce životního prostředí uložena pokuta až do výše 1 mil. Kč. Stejný postih hrozí i v případě, že nebude mít zajištěn žádný z uvedených způsobů využití nebo odstraňování odpadů v souladu se zákonem.
Tomto stavu lze předcházet výraznější informovaností povinností podnikajících fyzických osob ve vztahu k jim vytvořeným odpadům. Největším zájem by na tom měly mít obce, kterým pak chybí finanční prostředky z nevybraných poplatků v jejich obecním rozpočtu.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.