Množství celkového odpadu, zahrnující i komunální odpad, klesá. Současně je ale nutné zajistit výkonnější recyklaci komunálního odpadu pro splnění povinných cílů. K tomu může v dalších letech výrazně přispět chemická recyklace.
V meziročním srovnání objem všech odpadů klesl v roce 2022 na 39,1 mil. tun, tj. o 879 tis. tun. Celkový objem odpadů tvoří ze 14,8 % komunální odpad, ze 4 % nebezpečný odpad, zbytek je ostatní odpad. V roce 2022 bylo využito 86 % všech odpadů (83 % materiálově, 3 % energeticky).
U komunálního odpadu je v roce 2022 zaznamenán také pokles produkce, a to na 5,8 mil. tun, tj. meziročně o 155 tis. tun méně. Využito bylo 53 % (41 % materiálově, 12 % energeticky). Dalších 45 % komunálního odpadu bylo uloženo na skládku. Je zde ale také meziroční snížení, a to o 185,5 tis. t. V roce 2022 se v městech a obcích vytřídilo celkem 1,1 milionu tun surovin, mezi než patří papír, kovy, sklo a plasty.
Aktuální trend snižování odpadů a skládkování má ale dlouhodobé cíle, které musí Česko splnit, tak jako ostatní země EU. První dva cíle pro komunální odpad nastávají již v příštím roce, kdy je vyžadována recyklace minimálně 55 % a sběr alespoň 60 %. Za tyto cíle zodpovídají obce a města.
Nejvíce sledovaným komunálním odpadem je plast. Na něj se zaměřuje platná směrnice o jednorázových plastech (Single Use Plastics – SUP) a připravované nové nařízení o obalech a obalových odpadech (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR). Obě legislativy vyžadují povinný obsah recyklovaného obsahu v každém novém plastovém obale, nebo úroveň sběru nápojových plastových lahví. Například podle platného SUP je nutné od roku 2025 přidávat do každé PET nápojové lahve minimálně 25 % recyklátu (rPET), od roku 2030 je to již 30 %, a to pro všechny plastové nápojové lahve. Sběr všech nápojových plastových lahví je stanoven na 77 % v roce 2025, od roku 2030 je to 90 %. Česko ale svou povinnost pro příští rok již splňuje se sběrem na úrovni 82 %. Za tyto cíle zodpovídá ČR.
Pro zvýšení objemů recyklace, a také pro zajištění dostatečného množství plastového recyklátu, připravuje v současné době Evropská komise novou legislativu pro harmonizaci pravidel provozování nových technologií chemické recyklace (pyrolýza, depolymerizace, gasifikace). Chemická recyklace umí zpracovat i ty plasty, které již nejsou vhodné pro mechanickou recyklaci. Výsledkem chemické recyklace jsou polymery prvotřídní panenské kvality a plně nahrazují plasty z fosilních paliv. Pokud se podaří připravit vhodnou legislativu, která by umožnila řádné započítávání recyklátu z chemické recyklace do celkové úrovně recyklace podle cílů EU, pak by byly snáze splnitelné nejen cíle recyklace plastových obalů, ale i cíle recyklace komunálních odpadů.
Comments are closed.