Na konci září francouzská vláda potvrdila opustit záměr povinného zálohování, i když vznik zálohového systému byl součástí francouzského zákona o oběhovém hospodářství z roku 2020. Přitom sběr jednorázových nápojových lahví je ve Francii pouze na úrovni 60 %.
Podle francouzského zákona mělo být rozhodnutí o zálohovacím systému přijato do konce letošního roku. Po několikaletých konzultacích a analýzách nebyl shledán záměr jako akceptovatelný a realizovatelný. Zásadní nesouhlas projevily francouzské municipality, které podobně jako české významně investovaly do vzniku a rozvoje sběrné sítě ve svých městech a obcích. Paralelní zálohový systému sběru, určený pouze pro jednorázové plastové nápojové lahve, by připravil municipality o velmi dobře využitelný zdroj odpadu. Francouzská vláda rozhodla i přes to, že míra sběru jednorázových plastových nápojových obalů je zde pouze 60 %. Platný zákon o zákazu jednorázových plastů (SUP) přitom ukládá do roku 2025 sběr minimálně 77 % a od roku 2030 minimálně 90 %. Nejedná se o cíle sběru pouze PET lahví, ale všech druhů plastů jednorázových nápojových obalů.
V České republice jsme na tom se sběrem jednorázových nápojových plastových lahví podstatně lépe, je to aktuálně 82 %.
V realizaci záměru zálohového systému jsme ale v současné době oproti Francii v jiné pozici. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravilo návrh zákona o povinném zálohování, které by mělo jít do meziresortního připomínkového řízení v následujících dnech.
Se zavedením povinných záloh ovšem nesouhlasí zejména města a obce. Dlouholeté investice do funkčního systému sběru barevných popelnic nebo systému door-to-door přináší svůj efekt a díky rozvinuté sběrné sítě obalových odpadů patříme mezi nejlepší země EU ve sběru a třídění.
Jak se bude dál vyvíjet záměr zavést povinné zálohování ukáže i další připravovaná zákonná norma, Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). Návrh nařízení právě prochází evropským legislativním procesem, v druhé polovině listopadu bude o PPWR hlasovat plénum Evropského parlamentu (EP). Poté začnou trialogy s Radou a Komisí. V tomto nařízení byl původně navržen limit pro nezavedení povinného zálohování 90 % sběr těchto obalů od roku 2029, ovšem pozměňovací návrhy schválené ve výboru ENVI v EP snížili limit na 85 %. Pokud toto snížení bude odsouhlaseno i na plénu EP a Radou, pak bychom měli v Česku sesbírat alespoň o 3 % více těchto obalů.
Comments are closed.