Europoslanci vyzvali Evropskou komisi k přezkoumání a úpravě nového nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), zejména v části týkající se opětovného použití transportních a prodejních obalů. Požadují, aby formáty obalů, u nichž je opětovné použití technicky nebo ekologicky neproveditelné, nepodléhaly stanoveným kvótám.
Dopis adresovaný vedení Komise je podepsaný 26 europoslanci v čele s Andreasem Glückem (Renew), Českou republiku zastupuje Ondřej Krutílek (ECR). Požadují posouzení dopadů povinných kvót na opětovné použití průmyslových a prodejních obalů a vyloučení takových formátů obalů, u kterých je opětovné použití technicky nebo ekologicky nerealizovatelné. Dopis navazuje na urgenci dvaceti německých asociací z července loňského roku, kdy požadovali opravu PPWR v rámci procesu Corrigenda.
V platném PPWR, které nabyde účinnosti 12. srpna 2026, došlo k rozšíření navržených povinných kvót na opětovné použití průmyslových a prodejních obalů (článek 29, odst. 1–3), aniž by to bylo podloženo vědeckou analýzou nebo posouzením dopadů. Odstavce 2 a 3 dokonce stanovují kvóty opětovného použití ve výši 100 % pro obaly používané pro přepravu mezi podniky v rámci členského státu nebo pro vnitropodnikovou přepravu v EU. Tento posun, který nebyl původně zamýšlen, nyní způsobuje značné problémy napříč všemi odvětvími a je nutné je okamžitě řešit.
Nová pravidla se týkají přepravních obalů, jako jsou fólie na palety a vázací pásky, které jsou zásadní pro zajištění nákladu. Bohužel neexistují pro ně žádné funkční znovupoužitelné alternativy. Dále jsou do pravidel zahrnuty i průmyslové prodejní obaly pro přepravu výrobků např. chemikálie, barvy nebo nádoby na mléčné výrobky. Kvůli kontaminaci je jejich opětovné použití zpravidla nemožné. Prakticky všechny dodavatelské řetězce v EU jsou tímto opatřením zasaženy.
V reakci na obavy vyjádřené mnoha zainteresovanými stranami dal v loňském roce bývalý komisař pro životní prostředí Sinkevičius písemné i ústní ujištění, že předloží delegovaný akt, kterým vyloučí fólie na palety a vázací pásky z působnosti odstavců 2 a 3. To je podle průmyslu důležité, ale zdaleka to nestačí. Komise musí rovněž řešit nejistotu způsobenou pojmem „prodejní obaly pro přepravu výrobků“ a omezit rozsah kvót opětovného použití zpět na přepravní obaly, jak bylo původně zamýšleno.
Europoslanci ve své urgenci mimo jiné uvádí: „Současné znění článku 29, odstavců 1–3 nařízení PPWR zvyšuje složitost a ohrožuje dodavatelské řetězce v celé Evropě – a to v době, kdy je posilování konkurenceschopnosti klíčové a zároveň deklarovaným cílem Komise, jak je uvedeno v Kompasu konkurenceschopnosti a iniciativě Čistý průmyslový plán (Clean Industrial Deal). Je proto nezbytné, aby Komise neprodleně provedla posouzení dopadů pro všechny formáty obalů uvedené v odstavci 1 článku 29, a následně využila delegované akty k vyloučení těch formátů obalů z působnosti odstavců 1–3, u nichž kvóty na opětovné použití nedávají ekologický ani ekonomický smysl.“
Comments are closed.