Zkratka EPR (Extended Producer Responsibility), neboli rozšířená odpovědnost výrobce, je legislativní závazek výrobců zajistit minimální dopad na životní prostředí v průběhu životního cyklu svého výrobků včetně jeho obalu.
Tento koncept byl poprvé formálně představen v roce 1990 ve Švédsku Thomasem Lindhqvistem švédskému ministerstvu životního prostředí. Cílem strategie byla ochrana životního prostředí k dosažení environmentálního cíle snížení celkového dopadu výrobku na životní prostředí tím, že výrobce produktu bude odpovědný za celý jeho životní cyklus, zejména recyklaci a konečnou likvidaci.
Přenesení odpovědnosti na výrobce, jakožto znečišťovatele, není pouze záležitostí politiky životního prostředí, ale také nejúčinnějším prostředkem k dosažení vyšších ekologických standardů v designu výrobků.
EPR využívá finanční pobídky k motivaci výrobců, aby navrhovali produkty šetrné k životnímu prostředí. EPR je založeno na principu, kdy výrobci mají největší kontrolu nad designem a marketingem produktů a mají největší schopnost a odpovědnost snižovat toxicitu a plýtvání.
Výrobce se může rozhodnout delegovat EPR odpovědnost na třetí stranu, tzv. organizaci odpovědnosti výrobců, která je výrobcem placena za nakládání s použitými výrobky. Tímto způsobem EPR přesouvá odpovědnost za nakládání s odpady z vlády na soukromý průmysl a zavazuje výrobce, dovozce anebo taky prodejce k začlenění nákladů za nakládání s odpady do cen svých produktů a zajištění bezpečného nakládání s jejich produkty.
Vhodným příkladem organizace odpovědnosti výrobců je PRO Europe S.P.R.L. (Packaging Recovery Organization Europe), která byla založena v roce 1995. Je zastřešující organizací pro evropské systémy využití obalů a obalového odpadu a jejich recyklaci, která jako symbol financování využívá především registrovanou obchodní značku „The Green Dot.“ Ve své primární roli je PRO Europe generálním poskytovatelem licence na ochrannou známku Green Dot pro Evropu.
Cílem je zajistit využití a recyklaci obalových odpadů ekonomicky nejefektivnějším a ekologicky nejšetrnějším způsobem.
Zelený bod jako svůj finanční symbol používá 29 organizací pro sběr obalů ve 29 evropských zemích, což umožňuje přístup až 540 milionů obyvatel k tříděnému sběru financovanému členskými systémy PRO Europe.
V České republice je členem PRO Europe autorizovaná obalová společnosti EKO-KOM a. s., která svým klientům zajišťuje plnění povinnosti vyplývající ze zákona o obalech.
Hlavním úkolem členů PRO Europe je efektivně zajišťovat národní systém sběru a využití ve své zemi. Průmyslové a obchodní podniky jsou tak zbaveny individuální povinnosti zpětného odběru použitých prodejních obalů.
PRO Europe navíc uzavřela smlouvy o spolupráci s podobnými systémy ve Velké Británii („VALPAK“) a Kanadě („Green Dot North America“). VALPAK a Green Dot North America řídí používání Green Dot ve Spojeném království a regionu NAFTA, aby zajistili, že všichni držitelé licence Green Dot mohou bez problémů používat označené obaly po celém světě.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.