Recyklačních metod je v současné době k dispozici několik. Ověřená a tradiční mechanická recyklace, nyní přichází chemická recyklace a ve fázi zrodu se právě nachází biologická recyklace. Tento úplně nový typ rozkladu plastu se opírá o pomoc enzymů.
Biologická degradace plastů za pomocí enzymu není pro vědce nic nového. Na Lipské univerzitě byl objeven nový, vysoce aktivní enzym, označený PHL7, který dokáže degradovat tepelně tvarované PET obaly v krátkém čase. Podle vědců univerzity se rozloží až 90 % PET během 16 hodin.
Enzymatická recyklace je podobná chemické recyklaci. Tato biologická degradace, oproti chemické recyklaci, využívá biokatalyzátor. Ve srovnání s mechanickou recyklací, kdy se kvalita materiálu s každým recyklačním cyklem snižuje, je chemická a enzymatická recyklační metoda výhodnější v regeneraci monomerům, ze kterých se stávají následně nové panenské plasty, bez závislosti na fosilních surovinách.
První zkušební provoz enzymatické recyklace otevřela francouzská společnost Carbios. Po vyhodnocení celého procesu ve větším objemu, není ale výroba stále ekonomická. Navíc enzym umí rozkládat pouze amorfní PET. Tradiční PET pro nápojové lahve, krabičky, folie a další, který je biaxiálně natažený, enzym neumí degradovat. Zde pak musí být použita navíc energeticky náročná předúprava.
Nový způsob biologické recyklace prochází stále průzkumem. Bohužel na další plasty typu polyethylen nebo polystyren není v současné době k dispozici zatím žádný enzymatický proces.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.