Oba, na první pohled téměř totožná označení, mají odlišný význam pro spotřebitele a jiné povinnosti pro výrobce a obchodníky. Obě označení mají vliv na objem potravinového odpadu, který dlouhodobě popisujeme v našich příspěvcích.
Čerstvé potraviny, které rychleji podléhají zkáze, jsou označovány vždy datumem spotřeby. Uvedené konkrétní datum označuje termín, do kdy nejpozději je bezpečné potravinu zkonzumovat. Výrobce je povinen, vždy při stanovení konkrétního data spotřeby, uvést na obalu potraviny údaje o podmínkách uchování, které musí spotřebitel dodržet, aby potravina zůstala nezávadná. Je nutné, aby všechny údaje na obalu byly pro spotřebitele srozumitelné, dobře čitelné, nesmazatelné, nepřerušené jinými označeními a v nekódované formě.
Výrobci a obchodníci nesmí po uplynutí data spotřeby potraviny uváděny do oběhu, nejsou pak již považovány za bezpečné.
U označení minimální trvanlivosti je situace odlišná. Toto označení je uvedeno na potravinách, které mají delší trvanlivost a nejsou citlivé na podmínky skladování tak jako čerstvé potraviny. Patří sem například luštěniny, rýže, káva, čaj, sušené, konzervované a další trvanlivé potraviny. Datum minimální trvanlivost představuje hranici, do kdy si potravina zachovává kvalitu při dodržení podmínek skladování. Neznamená to ovšem, že je potravina ihned nekonzumovatelná nebo závadná, tak jako u čerstvých potravin.
Potravináři a prodejci mohou potraviny s exspirovanou dobou minimální trvanlivosti uvádět do oběhu, pokud jsou zdravotně nezávadné a jsou označeny jako prošlé. Musí mít také v prodejně vyhrazené samostatné místo. Za zdravotní nezávadnost nabízené prošlé potraviny přebírá zodpovědnost výhradně prodejce.
Právní normy umožňují zdarma nabízet bezpečné potraviny s prošlou minimální trvanlivostí neziskovým organizacím, které shromažďují potraviny pro poskytování potravinové pomoci.
Nová revize nařízení EU o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, která navazuje na iniciativu Evropské komise „Farm to Fork“, navrhuje několik nových úprav ve vyznačováním data spotřeby a data minimální trvanlivosti. Protože je stávající dvojí označení nejasné, zvažuje se sjednocení, upřesnění, a hlavně zjednodušení označování. Konečnou verzi změn představí Evropská komise v průběhu letošního roku.
Podle navrhovaných změn v revidované směrnici přibude výrobcům povinnost označovat potraviny jednotným výživovým označením na přední straně obalu a stanovit kritéria pro prahové hodnoty živin. Vybrané potravinové výrobky budou mít na obale doplněný údaj určení místa původu. Nově bude na alkoholických nápojích uveden seznam složek nápoje a jeho výživové hodnoty.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.