Recyklační průmysl už delší dobu netrpělivě vyčkává na jasná pravidla pro chemickou recyklaci v EU. Evropská komise nyní předložila návrh výpočtu recyklovaného obsahu v plastových nápojových lahvích i pro chemickou recyklaci, ovšem evropský parlamentní výbor ENVI s návrhem Komise nesouhlasí.
V minulém týdnu výbor ENVI odhlasoval námitky proti návrhu Komise, který řeší výpočet recyklovaného obsahu v plastových nápojových lahvích. Týká se to nápojových lahví z PET od roku 2025 (minimální obsah 25 % rPET) a od roku 2030 (minimální obsah 30 % recyklátu) u nápojových lahví ze všech plastových materiálů, zejména PE a PP.
Návrh Komise navazuje na své již vydané prováděcí rozhodnutí, kterým se stanoví pravidla pro výpočet, ověřování a vykazování údajů o obsahu recyklovaných plastů v jednorázových plastových nápojových lahvích. Protože toto rozhodnutí se týká pouze recyklátu z mechanické recyklace, zavázala se do 31.3.2024 doplnit nařízení i o výpočet z chemické recyklace. Kromě výboru ENVI neakceptuje doplňující návrh ale i mnoho evropských asociací.
Kde je rozpor?
Prováděcí rozhodnutí navazuje na evropskou směrnici o zákazu jednorázových plastů (Single Use Plastics – SUP), která je v Česku platná od října 2022. Výpočet recyklátu z mechanické recyklace pro „SUP“ lahve je tedy již vyřešen v tomto platném prováděcím rozhodnutí, tzn. jak pro PET lahve, tak pro další plasty nápojových lahví. U mechanické recyklace je měřící bod u všech druhů plastů vč. PET stejná.
Pro chemickou recyklaci je to ale odlišné. Chemická recyklace se rozděluje na tři základní typy: depolymerizace, pyrolýza a zplyňování. Depolymerizace je určena především pro zpracování PET plastů, ovšem pyrolýza a zplyňování zpracovávají všechny ostatní plasty mimo PET. Velmi důležitý měřící bod chemické recyklace je u těchto tří technologií jiný. U depolymerizace by měl být určen podobně jako u mechanické recyklace, proto výtěžnost recyklovaného PET (rPET) je s mechanickou recyklací téměř shodná, tzn. až okolo 90 %. Mechaničtí recyklátoři považují depolymerizaci za důležitou součást plné cirkularity PET plastů, protože právě depolymerizace umí PET plasty, které jsou po zhruba sedmi kolech mechanické recyklace degradované, zpracovat na rPET virgin kvality pro použití v nových PET lahvích.
Pro pyrolýzu a gasifikaci zatím shoda pro měřící bod na úrovní evropských odborných asociací a Společného výzkumného střediska (JRC) není. Evropské asociace FEAD, EuRIC a další podporují účtování hmotnostní bilance založené na metodice „pouze polymery“ (polymers-only), jakožto nejlepší kompromis, přiřazující výstupům stejný poměr recyklovaného obsahu jako poměr recyklovaných a původních vstupů.
Evropský parlamentní výbor ENVI ve svých námitkách upozorňuje, že není vhodné nyní stanovit pravidla pro technologie chemické recyklace – pyrolýza a gasifikace, které nejsou relevantní pro cíle SUP od roku 2025, a dále od roku 2030 mají velmi omezený význam. Očekává se totiž, že do roku 2030 budou nápojové plastové lahve podle SUP tvořit 17 % všech plastových obalů uváděných na trh, kdy 80 % tohoto 17-ti % podílu bude vyrobeno z PET. Zbývajících 20 % je převážně z PP a PE, tj. pouze 4 % všech plastových obalů.
Naopak pravidla výpočtu mají velký význam v kontextu s cíly nového nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR)od roku 2030. Protože na PPWR budou navazovat delegované akty, které budou nařízení upřesňovat či případně měnit, není vhodné podle ENVI nyní zavádět metodu výpočtu pro pyrolýzu a gasifikaci.
ENVI se navíc domnívá, že návrh prováděcího rozhodnutí Komise překračuje pravomoci stanovené směrnicí o zákazu jednorázových plastů (SUP), protože účtování hmotnostní bilance založené na metodice „fuel-exempt“, a ne preferované „polymer-only“, není v souladu s cílem podpory vysoce kvalitní recyklace a zvýhodnil by tak méně oběhové recyklační technologie typu pyrolýza a zplyňování.
Výbor vyzývá Komisi, aby svůj návrh stáhla a připravila nový, který se bude zabývat pouze metodikou výpočtu, ověřování a vykazování recyklovaného obsahu pro chemickou recyklaci typu depolymerizace, která nevyžaduje žádné účtování hmotnostní bilance. Pro pyrolýzu a zplyňování navrhuje připravit metodiku výpočtu a ověřování recyklovaného obsahu pouze podle PPWR, jakožto příslušného právního základu.
O dalším osudu chemické recyklace rozhodnout poslanci Evropského parlamentu, kteří budou o námitkách k prováděcímu nařízení Komise hlasovat na svém posledním plenárním zasedání v týdnu od 22. dubna 2024.
Comments are closed.