V minulém týdnu byly Iniciativou pro zálohování (IPZ) představeny další detaily jejich navrhovaného povinného plošného zálohového systému na PET a plechovky. Některé interpretace IPR nejsou ovšem v souladu s aktuálním stavem oběhového hospodářství a legislativou.
Ve sdělení není jasné, které nápojové obaly navrhují povinně zálohovat. Hovoří pouze o zálohování PET lahví a hliníkových plechovek, ovšem ve své prezentaci popisují i jiné plasty HDPE, PP a kromě hliníkových plechovek uvádí i železné plechovky.
Není tedy jasně definované, které druhy plastů a kovů chtějí povinně zálohovat. Nově schválený Zákon o omezení dopadu vybraných platových výrobků na životní prostředí (Single Use Plastics – SUP), platný od října letošního roku, určuje pravidla pro nutný obsah recyklátu v novém obalu. U PET lahví je to 25 % od roku 2025, ovšem 30 % od roku 2030 je už povinný pro všechny plastové nápojové obaly, ne pouze PET.
Dále IPZ navrhuje povinné zálohování nejen pro vody a minerálky, ale i pro džusy, nektary, sportovní nápoje, ovocná vína a další. Ovšem nevidíme zde mléko a mléčné výrobky (jogurtové nápoje, zakysaná mléka atd). Přitom SUP jasně specifikuje, co je nápojová lahev: „Lahev používaná pro jakýkoliv druh nápoje, včetně piva, vína, pitné vody, tekutého občerstvení, šťáv, nektarů, mléka nebo instantních nápojů určených k přímé spotřebě bez nezbytného smíšení s jiným výrobkem či jiné úpravy.“
Chybí zde jasné argumenty, proč jsou navrženy pouze některé druhy nápojů a ne všechny nápojové lahve, které, taktéž podle SUP, je nutné vysbírat ve výši 77 % v roce 2025 a 90 % od roku 2029. První cíl splňuje ČR již nyní, a to ve výši 82 %, díky dlouhodobě dobře fungující síti plošného sběru obalových odpadů. Česká republika patří mezi nejlépe třídící země v Evropské unii. Protože úroveň sběru v jiných zemích EU nebyla dříve na takto vysoké úrovní jako u nás, zavedly některé země povinné plošné zálohování PET lahví a plechovek, poté se jejich sběr začal zvyšovat a přibližovat se úrovni ČR. Bohužel například v Německu došlo po zavedení povinného plošného zálohování k poklesu třídění ostatních obalových plastů o 11 %.
IPZ tvrdí, že povinné zálohování zvýší recyklaci. Evropské závazné cíle úrovně recyklace plastů dané zákonem jsou 50 % v roce 2025 a 55 % v roce 2030. Nyní se recyklace v ČR pohybuje na úrovni 40 %.
Po státech EU nikdo nevyžaduje povinnou recyklaci plastů ve výši 90 %, toto číslo se týká pouze sběru plastových nápojových lahví. Cíle sběru a cíle recyklace plastů nejsou totožné údaje a jsou někdy IPZ nesprávně předkládány veřejnosti.
Cíle recyklace plastů se ale netýkají jenom PET, jak by se mohlo veřejnosti mylně zdát, ale všech typů plastů – HDPE, LDPE, PP, PVC, PE, PS. Materiál PET je ze všech plastů nejlépe recyklovatelný. Část PET, která se nezrecykluje, zahrnující i cca 20 % objemu PET lahví, jsou dna lahví s usazenými nečistotami. Těchto 20 % ovšem nebude zrecyklováno ani při zavedení plošného povinného zálohování, jak uvádí ve své komunikaci i IPZ. Tzn. jak při současném stavu bez povinných záloh, tak při nákladném plošném povinném zálohování, bude vždy pětina PET lahve nezrecyklována a využita energeticky nebo skládkována.
Novým dalším řešením pro tyto znečištěné plasty, špatně recyklovatelné plasty a výměty je chemická recyklace. Chemický proces rozkládá odpad na polymery, které jsou pak čistou primární surovinou pro výrobu nových plastů vhodné i pro potravinářské obaly.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.