Recyklovaný PET, zkráceně rPET, začíná hrát stále výraznější roli v oblasti obalů. Implementace evropské směrnice Single Use Plastic (Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků) přesouvá rPET do pozice nezbytného materiálu pro splnění legislativních norem.
Jaký je proces vzniku rPETu?
PET (polyethylen tereftalát) je termoplast ze skupiny polyesterů, který se používá při výrobě obalových materiálů a lahví, textilních vláken nebo automobilových potahů. Váš zahradní nábytek nebo koberec může být také vyroben z PET. Vyrábí se z ropy pod názvem virgin PET neboli panenský PET.
Tento termoplast je 100% recyklovatelný a rPET lze opakovaně použít pro výrobu nových produktů. Zajišťuje úsporu energie a redukuje uhlíkovou stopu ve srovnání s výrobou pouze z virgin PETu. Životní cyklus PET lahví se díky r-PET prodlouží. Stále ale bude nutné vyrábět nové PET lahve z panenské suroviny, byť s obsahem rPETu.
Roli rPETu nyní zesiluje Zákon o omezení jednorázových plastů, který v následujících měsících bude projednávat nová Poslanecká sněmovna. Nápojové lahve, vyrobené z PET, musí obsahovat od roku 2025 minimálně 25 % rPET. Od roku 2030 musí již všechny nové nápojové plastové lahve, nejen PET, obsahovat minimálně 30 % recyklovaného plastu. Tímto legislativním požadavkem automaticky stoupá poptávka po recyklátu a tím i jeho cena.
Aktuální situace na trhu s rPET je složitá
Dle dat společnosti EKO-KOM je ročně uváděno na trh v průměru okolo 50 tis. tun nápojových PET lahví. Je to pouze 5,5 % z celkové množství obalových odpadů. Největší podíl 41 % tvoří papírové obaly a 22 % ostatní plastové obaly. Díky efektivnímu systému zpětného odběru obalových odpadů EKO-KOM je ročně sesbíráno až 80 % PET nápojových lahví a Česka republika patří mezi lídry v EU.
Od ledna 2021 se míra recyklace měří podle nových předpisů, a to v místě vstupu suroviny do recyklační technologie. Podle EKO-KOM je aktuálně recyklováno přibližně 47 % nápojových plastů. Podle staré metodiky, kdy bod měření míry recyklace byl na vstupu do třídící linky, byla úroveň recyklace až 80 %.
Legislativa se zatím zaměřuje pouze na nápojový PET obal. Vůbec neřeší jiné PET lahve používané například pro prací a mycí prostředky, PET boxy nebo plastové HDPE lahve od vlasové kosmetiky nebo čiré fólie.
Z celkového ročního množství 50 tis. tun nápojového PET je část zpracovávána na rPET. Do nových PET lahví pro potravinářské účely lze použít maximálně 5 % rPET z nepotravinářských obalů. Tento kvalitativní požadavek je asi pětkrát energeticky a tím i ekologicky náročnější než rPET určený pro další využití v nepotravinářském průmyslu. Proto zde vzniká situace, kdy potravináři díky legislativě povinně nakupují velmi drahý rPET a například výrobci oděvů, koberců nebo automobilových dílů, kteří nejsou pod legislativními recyklačními limity, nakupují levnější virgin PET. Stručně řečeno, chodíme po kobercích z nejkvalitnějšího nového PET a pijeme z již použitého PET, který byl odpadem.
Možná budoucí úprava legislativy, kdy by všechny plastové výrobky bez rozdílu obsahovaly určité procento recyklátu, může vyřešit tuto paradoxní situaci.
Vstupní rPET je pod přísnými limity Státního zdravotního úřadu a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a poptávka po rPET se díky legislativě stále zvyšuje. Vzrůstající finanční náklady se snaží výrobci tlumit například používáním čirých PET nápojových lahví, které jsou snáze zpracovatelné pro mechanickou recyklaci a současně platí výrobci nižší poplatky za uvádění PET lahví do oběhu.
Stav může částečně vyřešit v budoucnu i chemická recyklace, která ovšem ještě není dostupná. Díky chemické recyklaci není nutné řešit limit 5 % PET z nepotravinářských účelů, umí zpracovat všechna zabarvení PET a po chemické reakci vzniká základní surovina pro výrobu nových lahví PET stejné kvality jako nejkvalitnější nový virgin PET. U chemické recyklace pro tuto nejvyšší kvalitu PET není třeba těžit ropu, pouze recyklovat již vyrobené lahve.
Pro to, aby oběhové hospodářství dobře fungovalo je nezbytné řešit jak se obaly či výrobky navrhují, vyrábějí, používají a hlavně snadno recyklují. Míru recyklace určuje recyklovatelnost materiálů. Proto je důležité maximálně používat jednoduše recyklovatelné materiály, jako je například PET.
Zdroj: freepik.com