Chemická recyklace, které se v naších příspěvcích věnujeme už několik měsíců, je a bude jedním z hlavních témat oběhového hospodářství. Jaká je situace s legislativní a finanční podporou realizace těchto nových recyklačních zařízení?
Stávající znění Zákona č. 651/2020 Sb. O odpadech začleňuje a uznává chemickou recyklaci jako další novou metodu recyklace a řadí ji na úroveň již používaných technologií. Podle §11 je recyklace klasifikována takto: způsob využití odpadu, jímž je odpad znovu zpracován na výrobky, materiály nebo látky, ať pro původní nebo pro jiné účely; recyklace odpadu zahrnuje přepracování organických materiálů, ale nezahrnuje energetické využití a přepracování na materiály, které mají být použity jako palivo nebo jako zásypový materiál.
Problém, proč zatím nebyly zahájeny žádné výstavby jednotek chemické recyklace, tkví ve složitosti uznávání objemu výsledného recyklátu. Mezi hlavní typy chemických recyklací patří pyrolýza, plazmové zplyňování a chemo-termická depolymerace. První dvě metody produkují pyrolytický olej, který může být použit na výrobu nových plastů, ale lze ho použít i jako palivo. Tato druhá varianta využití na palivo, se bohužel neslučuje se zněním výše uvedeného odstavce Zákona o odpadech. Překážkou je zatím také započtení výsledného recyklátu, pokud by byl pyrolytický olej využit pouze na výrobu nových plastů. Navrženy jsou dvě metody započítávání, a to hmotnostní bilance (mass balance) nebo kreditní metoda (free allocation). Ani jedna z metod není zatím oficiálně potvrzena jako správná a legislativně ukotvená jak na úrovni EU, tak na národní. Podle mass balance je výsledný recyklovaný obsah rovný průměru, o kterém lze předpokládat, že je na základě vstupů přítomen v konečném produktu. Výhodou této metody je vysoká transparentnost. Kreditní metoda (free allocation) ovšem vyvolává určité pochybnosti a nejistoty. Výsledkem by bylo, že značky by uváděly na trh své výrobky, u kterých deklarují vysoký obsah recyklátu, i když ve skutečnosti by ho bylo jen mizivé množství. Výběr té nejvhodnější metody s co nejlepším výpočtem výsledného recyklátu je předmětem dalších diskusí a vyjednávání odborného průmyslu s legislativci. Na prvním místě ovšem je a bude vždy splnit zákonné cíle objemů recyklace jednotlivých materiálů obalových odpadů.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v rámci nového Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 připravilo dotační podporu pro nové technologie této pokročilé recyklace. Z pohledu MŽP je ovšem nezbytné, aby byly připraveny a předloženy kvalitní projekty. Prostřednictvím opatření 1.5.10 „Budování a modernizace zařízení pro chemickou recyklaci odpadů“ bude poskytována podpora podle pravidel veřejné podpory do výše max 85% hodnoty projektu. Výzva bude vyhlášena na podzim letošního roku s alokací přibližně 200 – 300 mil. Kč. Dále bude možné využít finanční podporu z operačního programu Spravedlivá transformace.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.