Výsledky systému EKO-KOM za rok 2022 přinesly přehled o pozitivním vývoji třídění v Česku. Celková výtěžnost tříděných odpadů přepočtená na obyvatele se zvýšila na 78 kg. Komfort pro třídění, dostatek informací a zájem o životní prostředí přivedli další 2 % obyvatel mezi aktivní třídiče odpadů. Z dřívějších 73 % se podíl třídících obyvatel ČR zvýšil v loňském roce na 75 %.
Čerstvé výsledky potvrzují, že každý z nás ročně vytřídí 23,7 kg papíru, 21,5 kg kovů, 17,2 kg plastů, 15,2 kg skla a 0,4 kg nápojových kartonů. Jde o meziroční 6 kilogramový nárůst. S tím souvisí i zahušťující se sběrná síť. Nyní je v ČR přes 838 000 nádob na tříděný odpad. Jejich popularita roste s benefitem krátké docházkové vzdálenosti zpravidla do 87 m od bydliště a motivuje je ke třídění. V roce 1999, kdy ČR s tříděním odpadů systémově začínala, jsme museli k popelnicím chodit v průměru dvakrát tak daleko. V některých obcích také funguje stále více oblíbený tříděný sběr do pytlů (door-to-door), které mají lidé přímo v domácnosti.
Pozitivní zprávou také je, že množství obalových odpadů kleslo v meziročním srovnání o 1,5 % tj. o více než 20 000 tun. Z celkového množství 1 312 804 tun obalových odpadů bylo 71 % zrecyklováno, dalších 10 % pak bylo využito energeticky. Nejvyšší míry recyklace 91 % se podařilo dosáhnout u papírových obalů a lepenky, u skleněných obalů a železných obalů shodně 85 %. Recyklace plastových obalů se zvýšila z předchozích 43 % na 46 %. Toto číslo by mohlo růst i v následujících letech v závislosti na zahájení provozů chemické recyklace. Plasty, které nelze kvůli znečištění recyklovat, ale nyní pouze skládkovat nebo energeticky využívat, lze pomocí chemické recyklace zpracovat na čisté panenském suroviny pro výrobu nových plastů. Pokud se nám v Česku podaří rozběhnout tento typ vyspělého typu recyklace, pak se může úroveň recyklace plastů přiblížit vysoké úrovni recyklace papíru. Stanovení jasných a harmonizovaných parametrů chemické recyklace jsou v současné době jedním z hlavních témat v celé EU. Souvisí úzce s návrhem nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). Bez chemické recyklace nezvládnou země EU splnit nové povinné cíle evropských či národních legislativ.
Systém třídění a recyklace obalů je v ČR dlouhodobě financován firmami vyrábějícími nebo dovážejícími balené zboží. Na konci roku 2022 bylo do systému zapojeno 21 200 výrobců, plničů a dovozců baleného zboží. Tyto firmy prostřednictvím AOS EKO-KOM plní svoji zákonnou povinnost – zajistit pro obaly uvedené na trh v ČR zpětný odběr a využití v zákonem požadované míře. Za to platí do systému poplatek podle množství vyprodukovaných obalů. Z těchto peněz pak EKO-KOM hradí celou řadu nákladů souvisejících s provozem sběrné sítě, nádob na třídění, dotřídění na dotřiďovacích linkách, recyklací nebo energetickým využitím vzniklých obalových odpadů. Největší část nákladů představují přímé platby městům a obcím za provoz a obsluhu sběrné sítě a zajištění předání obalových odpadů k využití.
Ke konci roku 2022 bylo do systému EKO-KOM zapojeno 6 176 obcí a měst ČR, takto má 99 % obyvatel možnost ve svých městech třídit obalové odpady. Stávající systém nakládání s tříděným odpadem je dlouhodobě rozvíjen a nyní je dostatečně robustní a nastavený přívětivě pro spotřebitele. Je schopen ustát nejen energetickou krizi, ale i splnit nové požadavky a cíle vyplývající z připravovaného evropského nařízení PPWR a dalších norem. Stabilní systém třídění odpadů a rostoucí zapojení domácností do něj má totiž rozhodující význam nejen pro splnění celorepublikových odpadových cílů, ale i pro životní prostředí.
Comments are closed.