Odborná studie od Systemiq potvrzuje, jak je nezbytná chemická recyklace pro dosáhnutí ambiciózních recyklačních cílů, splnění parametrů odpadové hierarchie, a také zajištění dostatečného množství kvalitního a nezávadného recyklátu pro nové plastové obaly podle připravovaného nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR).
Studie s názvem „Cirkulární PET a polyester: plán oběhového hospodářství pro obaly a textilie v Evropě“, kterou zveřejnila mezinárodní organizace Systemiq, nabízí první systémovou analýzu a plán řešení oběhového hospodářství zahrnující chemickou recyklaci pro polyethylentereftalát (PET) a polyester. PET představují přibližně 25 % plastových obalů a polyester tvoří většinu syntetických textilií používaných v Evropě. Dnes je tento materiál vyráběn především z primárních surovin pocházejících z fosilních paliv. Technologie chemické recyklace, mezi které patří pyrolýza, gasifikace a chemo-termická recyklace, tyto fosilní suroviny adekvátně nahradí svým produktem – recyklátem, jehož parametry jsou srovnatelné s fosilními. Jsou vysoce kvalitní a nezávadné, a variabilně použitelné jako pro potravinářský, nápojový či textilní průmysl a automotiv.
Podle studie můžeme při vhodném kombinování chemické a mechanická recyklace očekávat v roce 2040 v EU tyto výsledky:
- Až 25 % odpadu z PET a polyesteru by mohlo být chemicky recyklováno, což doplní odhadovaných 37 % mechanické recyklace. V ČR je aktuálně recyklováno okolo 46 % plastových obalů, což ve srovnání s ostatními státy EU potvrzuje dobře nastavený systém sběru a recyklace.
- Díky chemické recyklaci se míra recyklace plastových obalů zvýší až na 80 %, u textilií lze očekávat úroveň až 45 %.
- Zvětší se recyklační kapacita ze stávajících 2 mil. tun až na 5,4 mil. tun, z toho chemická recyklace PET může zvýšit celkový objem recyklace až o 40 % tj. okolo 2,1 mil. tun.
- Recyklační průmysl zvýší svůj finanční příjem přibližně o dalších 5,5 mld. EUR ročně z 2,5 mld. EUR.
- Bude vytvořeno okolo 28 000 nových pracovních míst.
- Dojde až k 70% snížení objemu odpadu pro skládkování nebo spalování.
- Recyklát z chemické recyklace doplní stávající objem mechanického recyklátu a spolu dostatečně zajistí velký objem povinného recyklátu, který bude nutné pro každý nový plastový obal podle nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR).
Akutní potřebu vzniku nových provozů chemické recyklace potvrzuje i plánovaná druhá finanční podpora od Ministerstva životního prostředí v operačním programu Životní prostředí (OPŽP) 2021 – 2027. Dotace pod výzvou č. 62 je určena pro chemickou recyklaci odpadů, díky níž budeme moci úspěšně splnit ambiciózní národní a evropské recyklační cíle, včetně povinností podle PPWR. Výstavba nových provozů chemické recyklace bude podpořena v objemu 0,2 mld. Kč.
Comments are closed.