Pokročilá recyklace plastů nebo také chemická recyklace, je stále více zmiňována v připravovaných plánech pro zintenzivnění recyklace obalových plastových odpadů.
Pro druhou polovinu letošního roku přislíbila Evropská komise představit revizi obalové směrnice, která bude následně implementována do české legislativ. Jedním z cílů je zvýšit obsah recyklátu ve všech plastových obalech, potravinářských i nepotravinářských. Od roku 2030 by podle návrhu mělo být v potravinářských plastových obalech 25 % až 35 % recyklátu. K těmto budoucím povinnostem se přidává další připravované zpřísnění spojené s hygienickými předpisy. U recyklátu pro potravinářské obaly bude nutné zajistit, aby recyklát pocházel pouze z obalů potravin. Podle současné legislativy mohou nyní přidávat výrobci do nových potravinářských obalů maximálně 5 % recyklátu, který nepochází z potravinářských obalových odpadů. Toto procento se tedy ještě sníží.
Chemická recyklace je podle připravované revidované směrnice jedním z důležitých řešení, které by zajistilo přísnější hygienickou nezávadnost povinného recyklátu. Na jeho kvalitu nemá při chemické recyklaci vliv ani znečištění, ani druh či barva plastu. Tímto se stává v porovnání s klasickou mechanickou recyklací bezkonkurenční.
Jak vzniká vlastně chemická recyklace?
Použité plastové odpady se za pomocí chemických a tepelných procesů přemění na jejich původní stavební látky a speciální polymery. Ty jsou pak surovinou pro nové plasty nebo další nové produkty. Nahrazují částečně fosilní paliva a s jejich rostoucími cenami a také energiemi je tato nová varianta pokročilé recyklace plastů ekonomicky a ekologicky efektivní.
Nové strategie oběhového hospodářství, a hlavně přísnější normy pro obaly jsou nosným tématem odborné skupiny INICIATIVA21, organizovanou Českou asociací oběhového hospodářství. Zástupci subjektů působící v celém životním cyklu obalu, tzn. od výroby potravin či drogistických výrobků po maloobchodní prodej, sběr a recyklaci, řeší tato témata s pragmatickým názorem opírající se o odborné zkušenosti.
Jako první problém, který je nutné začít řešit, je urychlení legislativy k chemické recyklaci.
V současné době neexistuje žádná zprovozněná technologie chemické recyklace. Je nutné, aby během 8 let vznikly nové výrobní kapacity této pokročilé recyklace plastů, abychom mohli dané hygienické a recyklační normy splnit. Tyto nové investice vyžadují spolupráci zákonodárců, ministerstev a odborníků celého sektoru oběhového hospodářství.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.