Odborníci z členských států EU budou jednat o pravidlech pro výpočet obsahu recyklátu z chemické recyklace v plastech. Tato legislativa je zásadní pro tvorbu budoucího trhu a celého odvětví. Bude rozhodnuto o osudu technologií, které budou prosperující nebo budou zastaralé.
Pravidla pro výpočet obsahu platového recyklátu v konečném výrobku jsou již stanovena pro recyklát z mechanické recyklace. Pravidla jsou ukotvena v novém prováděcím rozhodnutí Komise pro výpočet, ověřování a předkládání údajů o obsahu recyklovaného obsahu (z mechanické recyklace) v plastových nápojových lahvích. Zde se Evropská komise přímo zavazuje navrhnout do 31. března 2024 doplnění, které stanoví metodiku i pro chemickou recyklaci. Nový prováděcí akt o výpočtu recyklovaného obsahu z chemické recyklace bude sloužit jako plán budoucích předpisů v EU, včetně nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), tak nařízení o ekodesignu pro udržitelné produkty (ESPR).
Evropská komise pro chemickou recyklaci navrhuje, aby model alokace pomocí metody hmotnostní bilance byl pouze pro polymery. Umožní tak nezbytné investice do rozvoje různých technologií chemické recyklace a vytvoří správné podmínky pro neutrální technologický přístup. Současně budou vytvořeny rovné podmínky mezi různými recyklačními technologiemi.
Ovšem odpadový a recyklační průmysl, který zastupuje evropská asociace FEAD, nesouhlasí s návrhem prováděcího rozhodnutí o modelu přidělování výjimek za použití paliva pro výpočet recyklovaného obsahu v plastech prostřednictvím hmotnostní bilance.
Podle FEAD tento model podkopává transparentnost tím, že umožňuje společnostem nárokovat si kredity (a obsah) z recyklovaných plastů, i když významná část výroby zahrnuje neplastové materiály. Přijetím tohoto modelu může vyvolat odpor veřejnosti a poškodit pověst celého recyklačního sektoru. Lze očekávat, že provozovatelé pyrolýzy a plazmatického zplyňování mohou upřednostňovat maximalizaci zisku před udržitelností a nebudou přecházet od plastů na bázi fosilních paliv. Podle asociace navržený model určuje nerovné podmínky pro recyklační průmysl. Nespravedlivě znevýhodňuje výrobce a recyklátory, kteří již jako surovinu využívají 100% plastový odpad a hrozí přesměrování mechanické recyklovatelné odpadní suroviny na chemickou recyklaci.
FEAD podporuje metodu přidělování pouze polymerů, jakožto nejlepší kompromis, přiřazující výstupům stejný poměr recyklovaného obsahu jako poměr recyklovaných a původních vstupů.
Comments are closed.