Osmnácti členským státům EU hrozí, že nesplní cíle pro rok 2025 v oblasti oběhového hospodářství. Výjimkou jsou Rakousko, Belgie, Česko, Dánsko, Německo, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko a Slovinsko, které jsou na splnění zákonných limitů připraveny.
Čerstvě vydaná zpráva Evropské komise posuzuje pravděpodobnost, zda členské státy splní cíle recyklace pro rok 2025 stanovené v rámcové směrnici o odpadech a směrnici o obalech a obalových odpadech: 55% příprava na opětovné využití a recyklaci komunálního odpadu, 65% recyklace veškerého obalového odpadu a cíle pro recyklaci jednotlivých materiálových druhů obalového odpadu (75 % pro papír a lepenku, 70 % pro sklo, 70 % pro obaly ze železných kovů, 50 % pro hliník, 50 % pro plasty a 25 % pro dřevo).
Estonsku, Finsku, Francii, Irsku, Lotyšsku, Portugalsku, Španělsku a Švédsku hrozí nesplnění cíle pro komunální odpad. Bulharsku, Chorvatsku, Kypru, Řecku, Maďarsku, Litvě, Maltě, Polsku, Rumunsku a Slovensku hrozí, že nesplní oba cíle pro komunální i celkový obalový odpad. Některé země také nadále většinu svého komunálního odpadu skládkují a pravděpodobně nesplní cíl skládkování do roku 2035. Komise těmto členským státům předkládá doporučení, založené na průběžné finanční a technické podpoře poskytované pro zlepšení výkonnosti v oblasti nakládání s odpady. Tato doporučení zahrnují širokou škálu opatření: snížení nerecyklovatelného odpadu, posílení tříděného sběru, rozvoj kapacit pro zpracování odpadu pro třídění a recyklaci, zlepšení správy, nasazení ekonomických nástrojů a zvyšování povědomí.
Každý rok Evropané vyprodukují v průměru 530 kg komunálního odpadu na osobu. Přestože se stále více recykluje a méně se skládkuje, komunální odpad zůstává jedním z nejsložitějších toků odpadů, se kterými je třeba nakládat. V EU se v průměru asi 50 % komunálního odpadu recykluje nebo kompostuje a 23 % se skládkuje.
Mezi lety 2013 a 2020 vzrostlo množství vyprodukovaného obalového odpadu v celé EU o 15 % a dosáhlo téměř 80 milionů tun. Přibližně 64 % obalového odpadu se nyní recykluje, jsou zde ale odlišné úrovně recyklace podle druhu obalového materiálu. Například více než 75 % papírových, kartonových a kovových obalů se zrecykluje ve srovnání s méně než 40 % úrovní u plastů. Nejkritičtější recyklace plastů je problém hlavně v zemích EU, které jsou ohroženy nesplněním cíle 50 % recyklace platových obalových odpadů od roku 2025.
O značných rozdílech ve výkonnosti odpadového hospodářství v jednotlivých zemích EU hovoří například pozitivní výsledky ČR za rok 2022, které publikovala společnost EKO-KOM v minulém týdnu. Celkové množství obalových odpadů v Česku kleslo v meziročním srovnání o 1,5 % tj. o více než 20 000 tun. Z celkového množství 1 312 804 tun obalových odpadů bylo 71 % zrecyklováno, dalších 10 % pak bylo využito energeticky. Nejvyšší míry recyklace 91 % se podařilo dosáhnout u papírových obalů a lepenky, u skleněných obalů a železných obalů shodně 85 %. Recyklace plastových obalů se zvýšila z předchozích 43 % na 46 %.
Tyto české výsledky ve srovnání se zmiňovaným průměrem hodnot všech států EU potvrzují, že je Česko opravdu na dobré cestě pro úspěšné zvládnutí ambiciózních cílů oběhového hospodářství.
Comments are closed.