V našich příspěvcích se věnujeme často recyklaci obalů. Pro kvalitní obal je ovšem na prvním místě důležitá jeho základní funkce – ochranná. Zdravotní nezávadnost a bezpečnost obalů pro styk s potravinami je primárním tématem všech výrobců potravin a nápojů.
Hlavní autoritou, určující parametry nezávadnosti obalů je Státní zdravotní ústav (SZU).
Dohlíží, aby výrobci potravin a nápojů dodržovali požadavky evropského práva, tak i národní požadavky vyplývající ze zákona O ochraně veřejného zdraví a jeho prováděcího předpisu, vyhlášky MZ ČR o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami.
Základním legislativním rámcem je nařízení EU č. 1935/2004, které se vztahuje na všechny materiály a předměty, které přicházejí do styku s potravinami. Nařízení stanovuje základní požadavky pro výrobce, dovozce nebo subjekty, které uvádí výrobek na trh a musí zajistit a prokázat, že obal: neohrožuje lidské zdraví, nezpůsobuje nepřijatelnou změnu ve složení potravin a nezpůsobuje zhoršení organoleptických vlastností potravin. SZU kontroluje tyto požadavky předložení povinné dokumentace, prohlášením o shodě nebo odběrem a zkoušením výrobků.
Část preambule výše uvedeného nařízení zní: „Společenství by mělo z důvodů ochrany životního prostředí podporovat používání recyklovaných materiálů a předmětů, jsou-li stanoveny přísné požadavky, které zajistí bezpečnost potravin a ochranu spotřebitelů.“
Plastové obaly pro styk s potravinami spadají konkrétně pod nařízení EU č. 10/2011 a v současné době se připravuje v Bruselu revize nařízení EU č. 282/2008, týkající se recyklačních procesů a recyklovaných plastů určených pro styk s potravinami.
Předpokládá se výrazné zpřísnění parametrů plastového recyklátu. Recyklát bude pocházet z mechanické nebo chemické recyklace. Evropská komise zřídí nový veřejný registr povolených certifikovaných recyklačních zařízení v členských zemích EU a třetích zemích.
Další z novinek bude povinnost používat do nových plastových obalů recyklát pocházející pouze z použitých potravinových plastových obalů. Nové plastové obaly, podle připravované revize směrnice o obalech, budou muset obsahovat vždy jisté procento recyklátu. Cílem těchto změn je intenzifikace recyklace plastů.
Na evropské úrovni se stará o stanovení mandatorních podmínek pro nezávadnost potravinových obalů Evropský úřad pro bezpečnost potravin – EFSA (European Food Safety Authority). Úřad mimo jiné autorizuje látky (monomery a výchozí látky, přísady) a recyklační výrobní procesy. Například určuje nyní limit, kdy PET lahve mohou obsahovat maximálně 5% recyklátu PET (rPET) pocházející z nepotravinových obalů.
Nové změny týkající se obalů můžeme podle aktuálních informací očekávat na podzim, kdy bude představena revidovaná směrnice o obalech. Nyní se diskutuje o změně právního aktu ze směrnice na nařízení. V tomto případě bude transpozice do českého práva přesně podle návrhu EU a nebude zde možnost dalších úprav v rámci každé členské země tak, jako u směrnice. Proces zahájení implementace do českého práva můžeme očekávat nejdříve v příštím roce.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.