Že může až hysterické prosazování povinného zálohování přerůst v nebezpečnou akci, jsme se mohli přesvědčit před několika dny. Aktivita nazvaná „unikátní experiment“, kterou spoluorganizovalo MŽP za podpory ministra Hladíka, byla bohužel neprofesionální a porušující platné zákonné předpisy.
Dlouholetá snaha úzké skupiny podnikatelů prosadit povinné zálohování se dostává do fanatické roviny. I když jim po letech racionálního odmítání ze strany MŽP nyní vyšel vstříc s podporou ministr Petr Hladík (KDU-ČSL), dlouholetý objektivní názor municipalit a širokého průmyslu zůstává stále stejný. Podle města a obcí, krajů, některých ministerstev, ÚOHS a oborových asociací či svazů není vhodné zálohování zavádět pro Českou republiku. Svůj nesouhlasný názor a pádné argumenty jasně uvedli v meziresortním připomínkovém řízení.
Bohužel urputnost prosazovatelů záloh, která hraničí již s fanatismem nerespektující názor většiny české odborné veřejnosti, vede až k nebezpečným aktivitám.
Jednu takovou připravili před několika dny, kdy ministr Hladík slavnostně prezentoval jejich „unikátní experiment“, jehož výsledkem měly být údaje o úrovni třídění a recyklace PET lahví. Jednalo se o 100 ks PET lahví, které obsahovali a některé stále ještě obsahují Li-ion baterie s připojenými čipy. Tyto baterie jsou nebezpečné, pokud se je někdo pokusí znovu nabíjet, drtit, rozebírat, ohřívat a jinak mechanicky poškodit. Mohou se vznítit a spolu s vysoce hořlavým PET či jinými obalovými materiály poblíž těchto „tikajících min“ vytváří ohrožení nejen pro zpracovatele odpadu, ale hlavně i pro občany. Některé PET lahve například využívají spotřebitelé na uchování různých druhů tekutin včetně chemikálii, z lahví si často vyrábí domácí nástražné zařízení proti škůdcům apod. Situaci po skončení pseudo průzkumu ale nemají jeho organizátoři pod kontrolou, protože 30 ks lahví s baterií a čipem se nepodařilo lokalizovat. Nikdo doposud neví, kam doputovaly, kdo a jak s nimi manipuluje. Dalších 60 ks je někde rozmístěno a jejich lokaci ovšem znají jen realizátoři „experimentu“ namísto odpadového průmyslu.
Proti nebezpečné akci vystoupili zástupci asociací a svazů zastupující společnosti odpadového hospodářství. Česká asociace odpadového průmyslu (ČAOH), Sdružení komunálních služeb (SKS), Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH) a Spolek veřejně prospěšných služeb (SVPS) společně upozorňují jak na nedostatky v realizaci průzkumu, tak na porušení českých zákonů a jasně konstatují:
„V mediálních výstupech MŽP je sděleno, že ministerstvem pověřená firma tajně vložila cca 100 kusů sledovacích systémů s obsahem bateriových článků do tříděného komunálního odpadu (PET lahví) a tyto, z hlediska dalšího nakládání s tříděným sběrem nebezpečné soustavy, byly následně tajně sledovány po dobu cca 90 dnů.
Jakožto profesní organice sdružující společnosti, které se zabývají jak mobilním lisováním a svozem komunálních odpadů z obcí a měst, tak provozováním třídících i zpracovatelských linek, chceme vyjádřit v odborné rovině zásadní znepokojení a nesouhlas s tímto typem nebezpečného jednání.
Podtrhujeme, že naše technologie jsou velmi citlivé ve vztahu k riziku zahoření právě odpadů s nečekaným obsahem baterií a akumulátorů. Navíc v tomto případě se evidentně jednalo o kapacitní baterie, které měly sílu na vysílání signálu po dobu více než 90 dnů. Největší riziko je navíc právě u odpadů plastových.
Bylo pro nás velmi znepokojující, když jsme se dozvěděli, že v současné době nám v různých lokacích v celé ČR leží stále cca 60 kusů takovýchto nebezpečných zařízení z hlediska provozu našich technologií a bezpečnosti našich pracovníků. Zařízení, kde nebezpečná součást, tedy baterie, je navíc záměrně a cíleně ukryta.
Neprodleně po zjištění informací z médií jsme písemně vyzvali MŽP k okamžitému sdělení lokace těchto systémů, které nemají v tříděném komunálním odpadu co dělat. Kritické stanovisko a výzvu ke sdělení lokace nedovolených zařízení po operativní konzultaci sdílejí všechny dotčené profesní svazy – Česká asociace odpadového hospodářství, Sdružení komunálních služeb, Spolek veřejně prospěšných služeb a Česká asociace oběhového hospodářství. Na hodnocení nastalé situace se všechny profesní organizace jednoznačně shodují.
Zdůrazňujeme, že v nedávné době jsme na několika linkách museli řešit právě již proběhlé případy zahoření zejména tříděného plastového odpadu z důvodů nečekaného obsahu baterií a akumulátorů.
Z hlediska platného práva je vkládání předmětů obsahujících baterie do nádob tříděného sběru zakázáno. Škody na majetku a zdraví osob, které mohou takovýmto záměrným nedovoleným jednáním nastat, mohou dosahovat řádově desítek až stovek milionů korun. Dle právních konzultací může jít zcela reálně o obecné ohrožení.
Aktuálně jsme v situaci, kdy musíme neprodleně řešit, kde se zbývající nebezpečné systémy nacházejí a zda a v jakém stavu jsou v našich technologiích, abychom mohli zajistit bezpečnost našich provozů a osob v nich a abychom mohli tato zařízení nebezpečná z hlediska provozu našich technologií, co nejdříve bezpečně eliminovat.
O nastalé nebezpečné situaci naše profesní organizace operativně informují všechny rizikové provozy. Stejně tak jsme o věci informovali oba obecní svazy SMO ČR a SMS ČR, jakožto sdružení obcí, tedy původců odpadů, u kterých došlo k popsané situaci.“
Situace v prosazování povinného zálohování se postupně vyvíjí až do takto nebezpečných situací. Proč se to děje? Systém povinných záloh je totiž určen primárně pro úzkou skupinu soukromých firem, se kterým nesouhlasí téměř celá odborná veřejnost včetně měst, obcí a krajů. Prosazovatelé jsou si toho velmi vědomi, a proto připravují postupně PR akce s cílem jakkoliv veřejně poškodit reputaci českého odpadového hospodářství. Tento systém je dlouhodobě budován zejména municipalitami, které výrazně investovali a investují především do rozvoje stávající sběrné sítě a výkonných moderních třídících a recyklačních linek.
Novela zákona o obalech, která se týká povinného zálohování, se aktuálně přesunula z MŽP k projednání Legislativní radě vlády (LRV). Pokud novelu LRV předloží Vládě a bude schválena, pak se přesouvá do Parlamentu ČR, kde o něm budou rozhodovat zvolení zástupci občanů, tzn. poslanci a senátoři.
Comments are closed.