Výsledky úrovně třídění a recyklace obalových odpadů za loňský rok potvrzují pozitivní trend minulých let. Recyklace se zvýšila o 4 % na 75%. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel.
Výsledky míry třídění a recyklace obalových odpadů za rok 2023 představila Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Pozitivní posun ve sběru a využití obalových odpadů je zejména díky širokému a lehce přístupnému sběrnému systému s téměř jedním milionem barevných popelnic. Ty jsou od každé domácnosti vzdáleny max do 90-ti metrů.
Dalším důležitým aspektem je ochota 75 % Čechů třídit. Při vyčíslení objemu vytříděného materiálu na každého obyvatele je to v průměru 75,6 kg obalového odpadu. Tvoří ho papír s 22,5 kg, 17,1 kg plasty, 14,6 kg sklo, dále 0,4 kg nápojových kartonů a 21 kg kovů.
Pro zajímavost, v Česku vzniklo v roce 2023 méně obalových odpadů. Firmy ve srovnání s předcházejícími roky uvedly na trh menší množství baleného zboží a začaly více používat opakovaně použitelné obaly. Spolu s dalšími vlivy se meziročně snížil obalový odpad o 4 %, tj. na 1,262 mil. tun.
Jaké jsou detailní výsledky recyklace?
Zrecyklováno bylo celkem 75 % všech použitých obalů, tj. 941 285 tun. Nejlépe recyklovatelným a z 98 % plně využitelným materiálem je papír. U plastových obalů byla míra recyklace 49 %, u obalového skla 78 %, kovové obaly 67 % a dřevo 37 %.
Platný zákon o obalech ukládá všem členským státům EU povinnost recyklovat v roce 2025 plastové obaly ve výši 50 %, papírové a z lepenky 75 %, ze skla 70 %, z hliníku 50 %, ze železa 70 % a dřeva 25 %.
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM ve spolupráci se zapojenými obcemi a městy pokračovala na zahušťování a zkvalitňování sběrné sítě pro třídění na území ČR. Systém třídění a recyklace obalů je v ČR dlouhodobě financován z poplatků firem vyrábějících nebo dovážejících balené zboží.
Na konci roku 2023 bylo do systému zapojeno 21 301 výrobců, plničů nebo dovozců baleného zboží. Tyto firmy prostřednictvím společnosti EKO-KOM plní svoji zákonnou povinnost zajistit pro obaly uvedené na trh v ČR zpětný odběr a využití v zákonem požadované míře. Za to platí do systému EKO-KOM poplatek, jehož výše se odvíjí od množství vyprodukovaných obalů. Z těchto peněz pak EKO-KOM hradí náklady související s provozem a obsluhou sběrné sítě nádob na třídění, dotříděním odpadu na dotřiďovacích linkách, recyklací nebo energetickým využitím vzniklých obalových odpadů. Největší část nákladů systému představují přímé platby městům a obcím za tříděné množství obalových odpadů. Ke konci roku 2023 bylo do systému EKO-KOM zapojeno 6 184 měst a obcí ČR, 99 % obyvatel ČR tak má možnost ve svých městech odpady třídit.
Comments are closed.