V minulém týdnu byl představen systém digitálního zálohování pro PET lahve a hliníkové plechovky, který by měl být mnohem efektivnější, levnější, a také flexibilně využitelný případně i pro nápojové kartony, aerosolové spreje a další obaly nebo i drobné baterie.
Odborný seminář na téma „Efektivní sběr a třídění obalů s využitím QR kódů“ uspořádali v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zástupci Sdružení místních samospráv ČR, Svazu měst a obcí ČR, Hospodářské komory ČR, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a Asociace českého tradičního obchodu.
Jak funguje pilotní projekt digitálního zálohování (digital deposit return system – DDRS) v Rakousku popsali zástupci společnosti DigiCycle. Spotřebitel a současně majitel obalu naskenuje mobilním telefonem jedinečný QR kód na obale a dále na tradičním kontejneru, po verifikaci platnosti kódu je zaslána na účet spotřebitele dříve zaplacená záloha. Může být i převedena na kupony, které se uplatní jako sleva při nákupu. Vše přes mobilní aplikaci. Kdo nemá chytrý mobilní telefon, může skenovat QR kód na obalu standardním ručním skenerem umístěným na popelnici. Mobilní aplikace slouží také i jako průvodce recyklací, tzn. ukazuje regionálně platné pokyny k separaci, nebližší sběrná místa a informuje o prvcích oběhového hospodářství.
O tom, co by měl DDRS přinést z ekonomického pohledu hovořil Aleš Rod, zástupce společnosti Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), která se povinnému zálohování věnuje dlouhodobě. CETA je i autorem analýzy nákladů pro zavedení konvenčního zálohového systému (deposit return system – DRS). Zde byly investiční náklady odhadnuty na 5,2 mld. Kč a každoroční provozní náklady na 1,4 mld. Kč. Ovšem u DDRS je to zhruba čtyřnásobně méně, tzn. 1,2 mld. na investice, roční provoz vyjde na 0,5 mld. Kč.
Dalšími výhodami DDRS je využití současné sběrné sítě municipalit, kterou neustále rozvíjí a investují do ní nemalé finanční prostředky. Výhody plynou samozřejmě i pro občany. Nemusí převážet nepoškozený obalový odpad kilometry daleko k zálohovým automatům, ale pohodlně vrátí obal do tradičních barevných popelnic, kterou jsou v průměru do 80-ti metrů od bydliště.
Obchodníci vidí v DDRS efektivní a moderní řešení sběru obalových odpadů s co nejmenším dopadem na občana. Podle nich je klíčové pohodlí a jednoduchost pro zákazníka a současně minimalizace jejich nákladů: peníze, prostor, čas, flexibilita. DDRS umožňuje i využití v marketingových kampaních.
Důležitým pozitivem DDRS je i ekologická stopa s nižší produkcí CO2 než při přepravě obalového odpadu v systému DRS.
Comments are closed.