Pondělní Rada EU schválila svou pozici pro další vyjednávání v trialogu s Evropským parlamentem (EP) a Evropskou komisí (EK) o finální podobě nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). Cílem je zejména snížit objem obalových odpadů a zlepšit oběhové hospodářství.
Každý obyvatel EU vyprodukuje v průměru 190 kg obalového odpadu, v roce 2030 se očekává 30 % navýšení. Pro redukci a prevenci vzniku odpadů z obalů usiluje EU o řádné dokončení evropského legislativního procesu PPWR do konce současného volebního období EP, které skončí na jaře příštího roku.
Celý legislativní proces je na úrovni Rady úspěšně projednáván zejména za španělského předsednictví, které od počátku nového roku převezme Belgie.
Úpravy PPWR, navržené europoslanci v 1. čtení, byly schváleny na plénu 22. listopadu 2023. Španělská ministryně životního prostředí předložila v pondělí 18. prosince na posledním jednání Rady pro životní prostředí (ENV) „obecný přístup“, který byl ministry jednotlivých členských zemí EU schválen. Obecný přístup slouží k urychlení legislativního postupu a snazšímu dosažení dohody mezi EP a Radou. Pro dosažení vzájemného kompromisu a dohody budou od ledna probíhat trialogy mezi EK, EP a Radou. Výsledná dohoda je ovšem neformální a každý z orgánů ji musí schválit v souladu se svým jednacím řádem.
Nové nařízení přináší do odvětví obalového a na něj navazujícího průmyslu mnoho významných změn. Stanovuje požadavky, které mají zajistit, aby obaly byly bezpečné, udržitelné a plně recyklovatelné. Určuje také požadavky na označování pro lepší informovanost spotřebitelů. Nová pravidla by měla minimalizovat vznik obalového odpadu stanovením závazných cílů pro opětovné použití, omezení určitých typů obalů na jedno použití, a také povinností hospodářských subjektů minimalizovat používané obaly.
Rada oproti návrhu EK navrhuje několik úprav. Například posiluje požadavky na chemické látky v obalech a vyzývá EK, aby ve spolupráci s Evropskou agenturou pro chemické látky (ECHA) připravila zprávu o přítomnosti látek vzbuzující obavy v obalech pro opětovné použití a také vzhledem k povinnému obsahu recyklátu v plastových obalech.
Mezi další schválené úpravy Radou je důležité zmínit i změnu parametrů výjimky z požadavku na zavedení zálohového systému. EK v původním znění nařízení navrhovala sběr minimálně 90 % PET a plechovek od roku 2026, EP tuto úroveň snížil na 85 % a Rada navrhuje hranici minimálního sběru 78 %. Pro srovnání, ČR již nyní dosahuje sběru 82 % PET nápojových obalů a patříme mezi nejlepší země se sběrným systém v EU.
Jaká bude finální verze PPWR rozhodnou ovšem až první měsíce roku 2024.
Foto: Rada EU
Comments are closed.