Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu ENVI přijal před dvěma týdny rozporuplné stanovisko, které ohrožuje cirkulaci obalového odpadu a evropský recyklační průmysl.
Povinné zálohování a k tomu přednostní přístup k použitému PET jsou priority nápojového průmysl, které pomocí svých asociací dlouhodobě prosazují do nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). S prioritním přístupem ale nesouhlasí Evropská komise (EK), která proto toto ustanovení nezakotvila do svého původního návrhu PPWR.
V horké fázi evropského legislativního procesu PPWR se ale kritizovaný přednostní přístup k velmi žádané komoditě rPET objevil ve schválených kompromisních pozměňovacích návrzích výboru ENVI. Již při vyjednávání zástupců nápojářského průmyslu se zástupci EK na počátku letošního roku bylo jasně vysvětleno, že není možné zvýhodnit jeden sektor oproti jiným na jednotném evropském trhu. Podle EK by touto výjimkou mohl být narušen volný trh s druhotnými materiály, protože by nebyla umožněna plná konkurence v poptávce na trhu s rPET. Nápojáři argumentují informací, že v současné době mají omezený přístup k rPET a je velmi drahý. To je podle nápojářů zapříčiněno vysokou poptávkou zejména textilního odvětví. Proto žádají prioritní přístup neboli předkupní právo.
K obsahu kompromisních pozměňovacích návrhů, které byly schváleny v ENVI, se ohradili EuRIC, Plastic Recyclers Europe a FEAD – asociace sdružující recyklační a odpadový průmysl v EU. Poukazují rovněž na koncepty recyklace v uzavřeném cyklu a nahrazení plastových recyklátů bioplasty.
Podle asociací recyklace v uzavřeném cyklu nezohledňuje současné aktivity recyklace obalů ani celkovou udržitelnost procesu a představuje riziko snížení míry recyklace, které dnes můžeme dosáhnout. Kromě toho by přednostní přístup, pokud by byl zaveden, poškodil rozvoj recyklačních kapacit v Evropě, podporoval monopolní kontrolu recyklovaných polymerů a byl by v rozporu se zásadami volného trhu. To je také případ biologických materiálů, které jsou v těchto kompromisních pozměňovacích návrzích přirovnány k recyklovaným materiálům. Podle platné legislativy je to v rozporu se zásadami, které upravují nakládání s odpady: biomateriál je vyroben ze surovin z biomasy a nepochází z procesu recyklace odpadu, takže jej nelze považovat za recyklovaný obsah. Tyto změny podkopávají veškeré snahy o posílení evropského odvětví recyklace a vytvářejí zbytečnou nejistotu a nedůvěru.
Asociace tyto nekoncepční návrhy změn PPWR považují za špatný směr a očekávají, že hlasováním na plénu EP 22. listopadu 2023 by měl být zvrácen.
Comments are closed.