Chemická recyklace se stala důležitou novou technologií pro zpracování odpadního plastu, který nejde recyklovat mechanicky, a proto končí na skládkách či spalovnách. Pro realizaci chemické recyklace je ale nyní nutné uskutečnit několik zásadních kroků.
Evropská rada chemického průmyslu (CEFIC) prosazuje následující kroky pro zajištění vyšší míry recyklace plastů, a to při využití jak mechanické, tak i chemické recyklace:
1. Vytvoření většího trhu pro plastový odpad a umožnění přemísťování plastového odpadu mezi členskými státy EU.
2. Specifikovat všechny recyklační technologie včetně chemické recyklace v příslušných právních předpisech EU o odpadech a výrobcích. V opačném případě se odpad upravený chemickou recyklací nebude započítávat do cílů EU týkajících se recyklovaného obsahu. Mnoho společností již oznámilo velké komerční investice do různých technologií chemické recyklace v Evropě. Aby se tyto a další investice uskutečnily, je zapotřebí jasná metoda výpočtu.
3. Při výrobě nových plastů s obsahem recyklátu jsou používány jako vstupní materiál virgin surovina i chemický recyklát společně, nelze je fyzicky oddělit. Je proto nepraktické vybudovat zcela novou samostatnou infrastrukturu pro výrobu plastů výhradně z recyklovaného odpadu, tzn. je nutné využít stávající zařízení. V tomto případě potřebujeme metodiku pro výpočet a ověření množství recyklovaného obsahu přiděleného konečným produktům na základě množství recyklované suroviny, která byla vložena do systému.
Metoda „hmotnostní bilance“ je jedním z dobře známých a široce používaných modelů výpočtu obsahu recyklátu, který poskytuje vysokou úroveň jistoty, že to, co je vloženo do procesu je i na jeho výstupu. Používá se i v jiných odvětvích, včetně biopaliv, kakaa a kávy.
4. Zajištění transparentnosti při využívání metody „hmotnostní bilance“ je základem pro výpočet recyklátu z chemické recyklace plastů. Znamená to vyloučit recyklované suroviny, které se použijí k výrobě energie – paliva. Jedná se např. o pyrolytický olej, který je produktem pyrolýzy, patřící mezi tři základní typy technologií chemické recyklace (pyrolýza, plazmatické zplyňování, chemo-termická depolymerace). Do modelu hmotnostní bilance se mohou tedy započítávat pouze suroviny (vč. pyrolytického oleje), které jdou do výroby nových plastů, chemikálií a produktů. Vše bude ověřeno a následně certifikováno třetí stranou.
5. Zvýšit investice do výzkumu a vývoje recyklace plastů a nových obchodních modelů. Je nutné více investovat do všech recyklačních technologií, včetně chemické recyklace. Tyto investice přinesou rozšíření uplatnění na trhu, zvýší se účinnost zdrojů a energie. Vyvinou se nové hodnotové řetězce pro sběr, třídění a recyklaci plastového odpadu, které v EU vytvoří „know-how“ a více pracovních míst.
Realizace navržených opatření přispěje k dosažení cílů Akčního plánu cirkulární ekonomiky, který je součástí Zelené dohody EU. Intenzifikace recyklace plastů za výrazné pomoci chemické recyklace je zárukou pro splnění konkrétních národních cílů recyklace plastových obalů či komunálního odpadu, a také pro zajištění většího množství recyklátu v plastových obalech podle Single Use Plastics (SUP) a připravovaného nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR).
Comments are closed.