Zvýšený neregulovaný import PET z mimoevropských zemí, který má výrazně nižší cenu než PET ze zemí EU, znevýhodňuje evropské oběhové hospodářství včetně investic.
Podle Plastics Recyclers Europe (PRE) dosáhl dovoz PET v letech 2021 – 2022 dvojnásobného objemu, a to 1,9 mil. tun. Největšími exportéry jsou Indie, Čína a Turecko, následují je Indonésie, Egypt a Vietnam. Dovážený PET nemá dostatek ověřovacích mechanismů pro určení kvality a původu tohoto materiálu.
Oproti tomu rPET evropského původu je pod přísnou legislativou. Nové nařízení Evropské komise o recyklovaných plastových materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami, které vstoupilo v platnost v říjnu 2022, zajišťuje plnou harmonizaci všech pravidel pro povolování a vymáhání a upravuje všechny aspekty relevantní pro výrobu a bezpečnost recyklovaných plastů.
Pro zajištění požadované přísné kvality a stále se zvyšující poptávky po rPET vznikají v EU nové nákladné investice. Cena evropského rPET není ale tak nízká jako ten importovaný. Zpracovatelé a výrobci nakupující rPET si tak mohou vybrat – evropský rPET prověřené certifikované kvality za vyšší cenu nebo importovaný ze zemí mimo EU nejasného původu za nízkou cenu.
Podle Van den Dungena, ředitele PRE, tento stav ohrožuje dosažení evropských cílů v oblasti recyklace plastů a zlepšení nakládání s odpady, současně demotivuje investovat do recyklačních kapacit a technologií. Dále zdůrazňuje, aby rPET dovážený do EU za výrazně nižší ceny byl v souladu s přísnými předpisy EU pro styk s potravinami a neznehodnocoval úsilí vynaložené na vytvoření robustního recyklačního průmyslu v Evropě.
Řešením je podle PRE striktní dodržování transparentní certifikace třetí stranou pro importované plasty a spolehlivé výpočtové metody, které jsou použitelné pro technologie a konečné produkty, například certifikace RecyClass.
V roce 2022 tvořil import PET 30 % celkové poptávky po PET v Evropě, v roce 2020 to bylo 23 %. Na růst poptávky má výrazný vliv i nová legislativa. Od loňského roku platný Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí (Single Use Plastics) určuje v nových PET lahvích od roku 2025 minimálně 25 % recyklátu. Od roku 2030 je to minimálně 30 %, a to nejen pro nápojové lahve z PET, ale i pro další druhy plastů. Nyní prochází evropským legislativním procesem další zákonná norma Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), která minimální limity plastového recyklátu v nápojových lahvích oproti SUP dále navyšuje. K původnímu návrhu PPWR bylo podáno velké množství pozměňovacích návrhů poslanci Evropského parlamentu a o kompromisních pozměňovacích návrzích se bude hlasovat v říjnu letošního roku. Pokud budou schváleny a dále potvrzeny Radou, bude průmysl v EU znát parametry pro jejich další výrobní a prodejní strategie včetně nových investic. Ovšem nebudou to zřejmě finální a dlouhodobě platné legislativní podmínky. Evropská komise si v návrhu PPWR určila možnost vydávat průběžné změny PPWR tzv. delegované akty, což výrazně ztěžuje investice dotčeného průmyslu.
Comments are closed.