Nová studie výzkumné a poradenské společnosti Eunomia se zaměřila na hliníkové, plastové a skleněné jednorázové nápojové obaly a zjistila, že v horizontu dalších 27 let budou mít velké potíže se snížením emisí skleníkových plynů, pokud se bude masová spotřeba stále zvyšovat.
Výsledky potvrzují, že všechny tři materiály podle odhadů překročí svůj přidělený uhlíkový rozpočet nejméně o 50 %. Nejvýznamněji se na tom podílí sklo na jedno použití (překročení o 200 %), následuje PET (+150 %) a hliník (+50 %). Společně čelí otázce a hlavně řešení, jak zastavit nebo snížit emise globálních skleníkových plynů (GHG) v důsledku jejich výroby, která představuje riziko pro dosažení čistých nulových emisí do roku 2050.
I když neporoste spotřeba nápojových obalů, průmysl pravděpodobně výrazně překročí navrhovaný kumulativní rozpočet na emise, jehož cílem je zůstat v rozmezí 1,5 °C oteplení.
Závěry studie jsou následující:
Hliník – přechod procesu tavení na zelenou energii si vyžádá značné investice kvůli jeho vysoké energetické náročnosti.
PET – je nezbytný zásadní posun v hodnotovém řetězci k biologickým surovinám, ale v současnosti existují technické překážky, které mohou být v rozporu s fosilním zaměřením průmyslu.
Sklo – sklářské elektrifikační plynové pece budou vyžadovat buď nákladnou a kompletní modernizaci infrastruktury, nebo postupnou výměnu starších systémů. Navzdory úsilí bude mít výroba skla i nadále vysokou spotřebu energie.
Bohužel emise skleníkových plynů na jednotku obalového materiálu jsou trvale až čtyřikrát vyšší u skleněných lahví ve srovnání s hliníkem a PET po celou dobu dekarbonizace.
Zlepšení recyklace a cirkulace je podle analýzy důležité zejména u hliníku a PET. Výroba hliníku z recyklátu či PET z recyklátu má totiž mnohem nižší environmentální dopad než vysoce energeticky náročná výroba skla ze skleněného recyklátu.
Studie ve svém doporučení popisuje materiály jednorázových nápojových obalů PET a hliník jako vhodnější než sklo. Doporučuje hliník a PET upřednostnit. Ovšem v případě zavedení systému opětovného použití podle nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), je sklo velmi vhodné. Současně, při plnění další povinnosti z PPWR, snižovat hmotnost obalů, může dojít ke snížení poptávky po skle a nahrazení právě hliníkovými či plastovými nápojovými obaly.
Investice do technologií, vývoj systémů opětovného použití, vylepšená recyklace a snižování poptávky po hliníku, PET a skleněných materiálech se podle studie doporučují jako priority, které pomohou nápojovému průmyslu dosáhnout cílů Net Zero.
Comments are closed.